Eğitim Haberleri

  Üniversitelilerden çadır eylemi

  DHA
  19.09.2013 - 13:27 | Son Güncelleme:

  YURTKUR'un aralarında İzmir'in de olduğu 8 ilde kız ile erkek öğrencilerin farklı yurtlara gönderilmesine gençler tepki gösterdi. İzmir'de öğrenciler, 24 Eylül Salı günü Ege Üniversitesi'nde çadır kurarak barınma haklarını isteyecek.

  Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın kız ve erkek öğrencilerin yurtlarını ayırması İzmir'de öğrencilerin okula ulaşabilmek için kentin bir ucundan diğerine gitmesine neden oldu. Erkek öğrenciler, Buca, Çiğli ve İnciraltı’ndaki yurtlara kaydırıldı. Bornova'da sadece kız öğrenciler kaldı. Yeni uygulama, cinsiyet ayrımcılığının yanı sıra kentin bir ucundan diğer ucuna gidip gelmek zorunda kalan ve zamanın büyük bölümünün yolda geçirecek olan öğrencilerden tepki gördü. CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger de üniversite öğrencilerine destek olmak için ailelere 'Çocukları yanınıza alın' kampanyası başlattıklarını söyledi.

  Fikir Kulüpleri Federasyonu Temsilcileri Baran Mercanoğlu ve Gamze Selçuk, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda (KYK) kalan kız ve erkek öğrencilerin ayrılarak farklı yurtlara gönderilmesine tepki gösterdi. Mercanoğlu, kız ve erkek öğrencilerin daha önce aynı kampüs içinde ancak ayrı yurt bloklarında kaldığını, Hükümet'in son uygulama ile kız ve erkek öğrencileri tamamen ayırmasıyla öğrencilerin okullardan uzak yurtlarda zamanın çoğunu yolda geçirdiklerini söyledi. Mercanoğlu, şöyle konuştu:
  "Gezi eylemlerinde gençlik aslında AKP'nin topluma ve özelinde gençliğe dayatmış olduğu hayat tarzını reddetmiş oldu. AKP bir miktar bunun hıncıyla gençlikten hesap sormaya başladı. Çoğu arkadaşımız yurtsuz kaldı. KYK'nın kontenjanları azaltılıyor. Yeni üniversiteyi kazananların hiçbirine yurt çıkmıyor yedek sıra verilmiyor. Bu öğrenciler, ya sokakta kalıyor ya da cemaat yurtlarının kucağına itiliyor."

  Gamze Selçuk ise bu uygulamayı protesto etmek için 24 Eylül Salı günü saat 12.00'de Ege Üniversitesi'nde yürüyüş yapıp çadır kuracaklarını söyledi. Kendi yurtlarında barınma hakkı isteyeceklerini anlattı. Selçuk ilk gün yaklaşık 60 çadır kurulacağını, ihtiyaca göre bu sayının artacağını, öğrencilerin bu çadırlarda kalacağını dile getirdi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı