Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Üniversitelilerden 230 proje

  DHA
  09.01.2015 - 16:15 | Son Güncelleme:

  Gaziantep Üniversitesi tarafından yenilikçi proje ve fikirlerin tanıtılarak desteklenmesi ve ticarileştirilmesi amacıyla düzenlenen ‘Argeti proje Pazarı’nda, öğrencilerin hazırladığı 230 proje ziyarete açıldı.

  Gaziantep Üniversitesi Sporium Tesisleri’ndeki ‘Araştır, Geliştir Ticarileştir (ARGETİ) Proje Pazarı’nın açılış törenine, Gaziantep Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Halil Mazıcıoğlu, Derya Bakbak, Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryaki ile bürokratlar, akademisyenler, öğrenciler ve iş dünyasından temsilciler katıldı.

  Törenin açılış konuşmasını yapan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, iki yıl önce yaptıkları ‘Fikri olan beri gelsin’ çağrılarının olumlu yanıt bulduğunu ve 230 başvuruyla Türkiye’nin en büyük Proje Pazarı’na ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını vurguladı. Üniversite olarak sanayi ve girişimcilerle iyi ilişkilerin her geçen gün arttığını söyleyen Rektör Coşkun, Proje Pazarı’nın her fikir ve projenin hayata geçirilmesi ve değerlendirilmesinin yanı sıra, Üniversite-Sanayi işbirliği kültürünün yaygınlaştırılması amacını taşıdığını ifade etti. Gaziantep Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu ise işletmelerin kazançlarının yüzde 30’unu Ar-Ge’ye ayırarak kendilerini yenilemesi gerektiğini dile getirdi.

  Gaziantep Üniversitesi’nin yanı sıra Koç, Bilkent, Akdeniz, Mustafa Kemal, 19 Mayıs, Kırıkkale Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda üniversiteden proje ve fikir sahibinin yanı sıra, çeşitli illerden serbest girişimciler tarafından sunulan projeler açılışa katılanlara heyecanlı anlar yaşattı.

  Bilgi gizliliğini sağlayan ve yazılımların çalınmasını önleyen ‘Securkey Uygulaması’, fabrikaların katı atıklarının çevre ve nehir yataklarını kirletmesini engelleyecek olan ve kirli sudaki ağır metalleri temizleyen ‘Sudan Ağır Metal Giderimi Projesi’, çocukların sevdiği ve zararlı katkı maddeleri kullanılmadan bal katılarak üretilen ‘Jelibal Projesi’, yabancı ülkelere milyonlarca dolar ödeyerek satın aldığımız insansız hava araçlarına alternatif olarak projelendirilen ‘Mikro İnsansız Hava Aracı (İHA)’, garson stresi yaşamadan istediğiniz siparişi verip, hesabınızı masanızdan kalkmadan ödeyebileceğiniz ‘Garsonsuz Restaurant Projesi’, yüzlerce insanın ölümüne yol açan madenlerdeki zehirlenmeleri önlemek amacıyla programlanan robotun madeni dolaşarak gaz sıkışma ve sızmasını yetkililere haber vererek faciaları önlemeye yarayacak ‘GASSOFF Projesi’, proje pazarında yer aldı.

  Proje Pazarı’nda başarılı bulunan ticarileşme odaklı projelerin Mart ayında Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde yapılacak ‘Uluslararası Yatırım Fikirleri Proje Pazarı’nda ulusal ve uluslararası çekirdek sermaye yatırımcıları ile buluşacağı da bildirildi.

  Etiketler: üniversiteli , öğrenci
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı