Sakarya Haberleri

SAKARYA HABERLERİ

  Üniversiteliler ortaokul öğrencilerinin mesleklere yatkınlıklarını belirliyor

  DHA
  20 Mart 2017 - 15:36Son Güncelleme : 20 Mart 2017 - 15:36

  Üniversiteliler ortaokul öğrencilerinin mesleklere yatkınlıklarını belirliyor

  Azim ÇELİK/ADAPAZARI(Sakarya), (DHA) - SAKARYA Üniversitesi öğrencileri hazırladıkları projeyle ortaokul öğrencilerinin hangi mesleğe yatkın olduklarını belirliyor.

  Sakarya Üniversitesi'nde öğrenim gören son sınıf öğrencileri, ortaokul öğrencilerinin hangi mesleğe yatkın olduklarını belirlemek için hazırladıkları proje hazırladı. Çocukların geleceklerine yön vermeyi amaçlayan gençler, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onaylı testleri ilk olarak pilot çalışmayla Adapazarı'ndaki Nuri Bayar Ortaokulu'nda uyguladı. Üniversiteli gençler projelerini TÜBİTAK'tan bekledikleri onay geldikten sonra kent genelindeki bir çok okulda projeyi uygulamayı hedefliyor.

  Projenin öncülüğünü yapan Sakarya Üniversitesi 4. sınıf öğrencisi Nihan Bölükbaş çocukların meslek konusunda kendisini küçük yaşta tanıması gerektiğini belirterek, "Sosyal proje yönetimi dersi başlığı altında TÜBİTAK'a bir proje gönderdik. Proje 7 ve 8'inci sınıf öğrencilerinin mesleki yatkınlıklarını ölçmek. MEB sitesinden aldığımız hobi testi var. Bunları öğrencilere yaparak, hangi öğrencinin hangi mesleğe yatkın olduğunu öğreneceğiz. Şu an TÜBİTAK'tan onay bekliyoruz. Biz beklerken ilk pilot uygulamamızı yaptık. Yoğun ilgi gördük genç arkadaşlarımız da çok eğlenceli bir pilot uygulama yaptık. Pilot uygulamamız Nuri Bayar Ortaokulu 8. öğrencilerine oldu. Öğrenciler çok beğendiler. 325 öğrenciye uyguladık. Bilinçli bir istihdam ve çocukların meslekler konusunda üniversitede değil, küçük yaşlarda kendilerini tanıyıp ölçmelerini istiyoruz" dedi.

   

   

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  SakaryaBugün14 ºCAçık
  • Salı17 ºC
  • Çarş18 ºC
  • Perş10 ºC
  • Cuma10 ºC
  • Cmts15 ºC
  • Pazr19 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı