Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Üniversiteliler Nijer’de staj yapacak

  AA
  09.09.2014 - 10:36 | Son Güncelleme:

  Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ), Nijer'in Niamey, Maradi, Zinder ve Tahoua üniversiteleri ile staj, proje geliştirme ve eğitim konularında anlaşma yaptı.

  SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, Nijer'in 4 önemli üniversitesinden işbirliği çerçevesinde 14 akademisyenin bir aylık süreç için Isparta'ya geldiğini belirterek, "Bu çalışma ile Türk-Nijer ilişkilerini yükseköğretim sahasına taşıyarak daha da geliştirmeyi, karşılıklı eğitim anlaşmaları ve stajlarla dostluk bağlarımızı bilimin ışığında güçlendirmeyi hedefliyoruz" dedi.

  2013 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk Başbakanı sıfatı ile Gabon, Nijer ve Senegal'e yaptığı ziyarete katıldığını hatırlatan Rektör İbicioğlu, Afrika ülkeleri ile oluşturulan bilim köprüleri oluşturma çalışmaları çerçevesinde 30 Mayıs’ta İstanbul'a gelen Nijer Cumhurbaşkanı Issoufou Mahamadou ile anlaşmalar sağladıklarını bildirdi. Bu anlaşmalarla Nijerli akademisyenleri Isparta'ya davet ettiklerini anlatan İbicioğlu şöyle konuştu:
  "Öğretim üyesi ve öğrenci değişim anlaşmaları, teknoloji transferi, laboratuvarların incelenmesi, bilgi alışverişi, internet altyapısı gibi konularda üniversitemiz güçlü akademik kadrosu ile Nijerli akademisyenlere destek oluyor."

  SDÜ-Nijer üniversileri işbirliği faaliyetlerine Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) de destek veriyor. Basın toplantısına katılan TÜMSİAD Genel Başkanı Hasan Sert, üniversitelerin yaptığı bu tür faaliyetlerde Türk iş adamlarının sürekli bilim adamları ile birlikte olacağını belirterek, gelecek dönemde yüzlerce akademisyeni ağırlayacaklarını söyledi.

  Nijer Üniversiteleri adına konuşan Tahoua Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdou Djibu Nounouni, SDÜ ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, "Sadece teknoloji konusunda değil, öğrenci ve öğretim elemanı hareketleri konusunda da yardımlarınızı bekliyoruz. Türkiye ile Nijer arasında iyi bir işbirliğinin olmasını umut ediyorum" diye konuştu.

  Toplantı sonrasında Rektör İbicioğlu ve TÜMSİAD Genel Başkanı Sert, konuklara plaket verdi.

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı