Eğitim Haberleri

  Üniversiteliler Gezi Parkı için yürüdü

  DHA
  03.06.2013 - 13:36 | Son Güncelleme:

  Gezi Parkı protestolarına destek vermek isteyen üniversiteliler, kampüs içinde ve dışında eylemler düzenledi. Bazıları rektörlük binasına, bazıları da kampüs içinden hareket ederek bulundukları ilin merkezine yürüdü.

  Ege Üniversitesi öğrencileri, devam eden Taksim Gezi Parkı protestolarına destek verebilmek için sınavların ertelenmesini istemiyle Rektörlüğe yürüdü. Bahçe kapısını yüklenip açan yaklaşık 3 bin 500 öğrenci, Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’ın gelmesini beklemeye başladı.
  Saat 11.00 sıralarında Ege Üniversitesi Kampüsü’nde toplanan yaklaşık 3 bin 500 öğrenci, Bornova’daki Rektörlük binasına gitmek üzere yürüyüşye geçti. Öğrenciler yürüyüş sırasında “Hükümet istifa”, “Rektör uyuma sınavları ertele” sloganları attı, “Halk sokakta sınavını veriyor sınavları ertele” pankartı taşındı.  Bu sırada vatandaşlar da öğrencilere alkışlarla ve klakson çalarak destek verdi. Yaklaşık 1 kilometrelik yürüyüşle Ege Üniversitesi Rektörlüğü’nün bahçe kapısına gelen öğrenciler, karşılarında güvenlik görevlilerini buldu. Ancak kalabalık olan öğrenci grubu kapıyı yüklenerek açtı ve bahçeye girdi. Rektörlük binası merdivenlerinin önünde toplanan öğrenciler Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ile görüşmek istediklerini dile getirdi. Öğrencilere Rektör Prof. Dr. Yılmaz’ın binada bulunmadığı söylendi.
  Oturma eylemi yapan öğrenciler, Rektör’ün gelmesini istedi. Rektör yardımcısının kendileriyle görüşmesini kabul etmeyen eylemciler, Prof. Dr. Candeğer Yılmaz gelmediği takdirde binaya gireceklerini söyledi. Sloganlar eşliğinde öğrencilerin bekleyişini sürdürdü.
  Bu arada Ege Üniversitesi’nde bazı öğretim elemanlarının kendi inisiyatiflerini kullanarak sınavları erteledikleri öne sürüldü.

  2 bin öğrenci Ankara’da yürüdü

  Gezi Parkı eylemine Ankara’nın Gölbaşı İlçesi’ndeki üniversitelilerden de destek geldi. Gölbaşı’nda bulunan Ankara Üniversitesi’nde öğrenim gören yaklaşık 2 bin öğrenci, sabah 10.30’dan itibaren şehir merkezine doğru yürüyüşe geçti. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı 2 kilometrelik yürüyüş, Cumhuriyet ve Cemal Gürsel Caddesi üzerinden şehir merkezine kadar devam ederken saat 12.00’de sona erdi. Üniversiteli öğrenciler yürüyüş sırasında “hükümet istifa”, “padişah istifa”, “Gölbaşı uyuma memleketine sahip çık” sloganları attı. Öğrencilerin tepki yürüyüşü ara sokaklardan tekrar kampüse dönülerek sona erdi.

  Sınavlar iptal

  Yeditepe Üniversitesi ise, bugün yapılması planlanan tüm sınavları erteledi. Üniversitenin internet sitesinde yapılan açıklamada, “3 Haziran Pazartesi günü, yapılması planlanan tüm sınav, lisansüstü jüriler ile ödev ve proje teslimleri ilerki bir tarihe ertelenmiştir. 1 Haziran Cumartesi günü olumsuz ulaşım koşulları nedeniyle sınavlara katılamayan öğrencilerimize ise telafi sınavı hakkı tanınacaktır” denildi.

  Kocaeli Üniversitesi’nin Umuttepe Kampüsü’ndeki Rektörlük binası önünde  toplanan yaklaşık 300 öğrenci ise , başlayan final sınavlarının ertelenmesini istedi. Gösterisi yapan öğrenciler “Polis üniversiteden defol”, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Rektör buraya” sloganları attı. Çevik Kuvvet ekiplerinin de kampüs alanına girerek tedbir aldığı rektörlük binası önünde protestolar devam ediyor.
  Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasret Çomak ise  sınavların iptal edilmesinin söz konusu olmadığını söyleyerek, “Kocaeli Üniversitesi’nde sınavların iptal edilmesi veya ertelenmesi söz konusu değildir”dedi.

  Piri Reis Üniversitesi de sınavları erteleme kararı aldı. Üniversitenin internet sitesinde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
  “Hafta sonu oluşan olaylar nedeniyle sınav hazırlıklarında sıkıntı yaşanacağından pazartesi ve salı yapılması planlanan sınavlar çarşamba ve perşembe yapılacaktır. Bütünleme sınavları ayrıca duyurulacaktır.”

  İzmir’deki Yaşar Üniversitesi ise, finallere giremeyen öğrencileri için mazeretsiz telafi sınavı düzenleyecek. Üniversite yetkililerinin Hürriyet Eğitim’e verdiği bilgi şöyle:
  “Üniversitemizde finaller ertelenmedi. 3-4 Haziranda sınavlar yapılacak. Ancak bu 17-21 Haziran arasında, herhangi bir mazeret aranmaksızın telafi sınavları uygulanacak. Finalllere giremeyen öğrencilerimiz, telafi sınavlarına mazeret göstermeksizin girebilecek.”

  Zonguldak’ta toplanan yaklaşık 300 lise öğrencisi de Taksim Gezi Parkı protestolarına destek için yürüdü.
  Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla örgütlenen lise öğrencileri, ellerindeki Türk bayrakları ve sloganlar eşliğinde Gazipaşa Caddesi boyunca yürüdü. Çevrede bulunan bazı vatandaşlar alkışlarla, sürücüler de kornalarıyla destek verdi. Öğrenciler, “Atatürk gençliği görev başında”, “Cumhuriyet polise, orduya, siyasetçilere değil gençliğe emanet”, “Her yer Taksim, her yer direniş” yazılı dövizler de taşıdı. Valilik önündeki Şehitler Anıtı’na yürüyen öğrenciler, burada da alkış ve sloganlarla tepkilerini sürdürdü.

  Ege Üniversitesi Rektörlüğü’nden, sınavların ertelenmesini isteyen öğrencilere yönelik yapılan açıklamada ise, öğrencilerin sınava istedikleri takdirde girmeyebilecekleri, daha sonra mazeret sınavına girmeleri durumunda da herhangi bir rapor ya da mazeret belgesi istenmeyeceği belirtildi. Ancak bunun bir erteleme olmadığını savunan öğrenciler ise, karara itiraz etmelerine rağmen olumlu yanıt alamadılar.

  Edirne’de ise,  sosyal paylaşım siteleri üzerinden organize olan 60 kadar lise öğrencisi ,  Taksim’deki Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için yürüyüş yaptı. Gösteriye caddelerde ve işyerlerinde olanlar da alkışlarıyla destek verdi.
  Türk bayraklarının yanı sıra üzerinde “2 ayyaşın torunlarıyız” yazılı dövizler taşıyan öğrenciler hükümeti istifaya çağırırken, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları attı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı