Eğitim Haberleri

  Üniversiteliler eski cezaevini film stüdyosuna dönüştürecek

  AA
  01.06.2013 - 12:18 | Son Güncelleme:

  Tunceli Pertek İlçesi’ndeki eski cezaevi binasının, Tunceli Üniversitesi Güzel Sanatlar ve İletişim Fakültesi film stüdyosuna dönüştürülmesi için çalışma başlatıldı.

  Tunceli Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Sezai Şenel, üniversitelerinin, il genelindeki kültürel, sosyal, ekonomik sorunların tespiti ve çözümü için akademik çalışmalar yaptığını söyledi. Bu kapsamda, Pertek ilçesi İstiklal Mahallesi Atatürk Caddesi'nde yıllardır kullanılmayan cezaevi binasını Güzel Sanatlar ve İletişim Fakültesi film stüdyosuna dönüştürmeyi planladıklarını belirten Şenel, eski cezaevinin, Milli Emlak Genel Müdürlüğünce üniversitelerine tahsis edildiğini belirtti.
  Taş binada bakım-onarım çalışmalarının sürdüğünü anlatan Şenel, binayı Tunceli Üniversitesine yakışır şekilde onararak Pertek ilçesine kazandıracaklarını dile getirdi. Şenel, "Bina, yaklaşık 70-80 milimetre kalınlığında taş duvardan yapılmış ve 2000’li yıllardan sonra hiç kullanılmamış. Tahsisi istediğimizde biz de 'burada ne yapabiliriz?' diye düşündük. İncelemelerimizde gördük ki burada yaklaşık 40 mahkum barındırılmış. Bina, koğuşlar, idari birim odaları, mutfaklar, banyolar, tuvaletler, avlu, gözetleme kuleleri ve bekçi kulübesinden oluşuyor. Yani işlendiğinde bura iyi bir film stüdyosu olabilecek özelliklere sahip. Bu binada çok ciddi projeler uygulayacağımıza inanıyorum" diye konuştu.
  Binayı, Güzel Sanatlar ve İletişim Fakültesinin film stüdyosu olarak kullanmayı planladıklarını söyleyen Şenel, "Daha sonra da özel sektörden talep gelirse eğer ücreti karşılığında onlara kiralamayı düşünüyoruz" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı