EDİRNE HABERLERİ

Üniversiteliler Edirne'nin 'altın üçgeni'nde engelliler için çalışacak

DHA
14.06.2017 - 15:25Son Güncelleme :
DHA


 

EDİRNE,(DHA)- EDİRNE Belediyesi, TMMOB Mimarlar Odası Edirne Temsilciliği ve Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile birlikte "Engelsizlik" temalı atölye çalışmasına katılan öğrenciler, Selimiye Camii, Eski Camii ve Üç Şerefeli Camii arasında kalan ve altın üçgen olarak adlandırılan bölgede engelliler ile çalışma gerçekleştirecek. 
    
Mimarlar Odası Edirne Temsilcilik Binası'nda "Engelsizlik Edirne" temalı atölye çalışması ile ilgili basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır,  Mimarlar Odası Edirne Temsilciliği Başkanı M. Emin Parlakçı ile T.Ü. Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü ve Peyzaj Bölümü Öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. 'Engelsiz Kent Edirne' hedefi doğrultusunda mücadele ettiklerini belirten Gürkan, "Engelli bir birey engeli ne olursa olsun; sabah tek başına evinden çıkıp; tek başına şehre gidip, tüm işlerini halledebiliyorsa ve yine tek başına eve dönebiliyorsa o kent çağdaş bir kenttir. Çağdaş kent kafelerin, parkları, yolları olan kent değildir. Edirne böyle bir kent midir? Maalesef değil. Peki; dünyada böyle bir kent var mıdır? Maalesef yok. Bu bizim önümüze böyle bir hedef koymamıza engel değil. Önemli olan hepimizin bu ortak hedef için mücadele etmemiz" diye konuştu. 
    
Bundan 20 yıl önce ailesinde bir engelli bireyi olan anne veya baba bu durumunu söylemekten utandığını ifade eden Gürkan, "Engellilerin hayatını zora sokacak birçok hata var. Bu hatalar yapılmaya devam ediyor. Yapılan hatalar tekrar ediliyor diye; beklentilerimizden vazgeçmeyeceğiz; adım atmaya devam edeceğiz. Bu bir süreçtir; toplumuzun paradigma değişikliğidir. Bu paradigma değişikliği de kolay kolay olmaz. Birilerinin buna öncülük etmesi gerekir. Buna da uzmanlar, akademik camia, teknikerler ve genç öğrenciler öncülük edecektir.   Bizde sizin önünüzdeki engelleri aşacağız. Edirne bir gün mutlaka en büyük hayalim olan 'Engelsiz Kent' bayrağını göndere çekecek. Edirne bunu başaracaktır" dedi.  
    
Mimarlar Odası Edirne Temsilciliği Başkanı M. Emin Parlakçı, "Engelli deyince engele sahip olanı ifade etmekteyiz. Fiziksel yapılanmalar engellidir. Engelli olan fiziksel mekanlardır, bireyler değil. Otomobillerden yayayı korumak için kaldırımı yükselterek engel yaratmışız. Edirne Temsilciliği olarak bu güne kadar çeşitli temalarla 5 yaz okulu düzenledik. Bugün 'Engelsizlik' temalı Selimiye Camii, Eskii Camii, Üç Şerefeli Camii arasında kalan altın üçgen olarak adlandırdığımız tarihi alanda çalışacağımız yaz okulunu başlatmak ve bunu kamuoyu ile paylaşmak istedik" dedi.   
    
Öğrencilerin kent ve engelli bireyler ile ilgili düşüncelerini paylaşmasının ardından toplantı son buldu. 
                                                

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Üniversiteliler Edirne'nin 'altın üçgeni'nde engelliler için çalışacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:25
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  13:33
 • İkindi
  16:33
 • Akşam
  19:04
 • Yatsı
  20:24
Sayfa Başı