BATMAN HABERLERİ

Üniversiteliler Astronomi Ve Uzay Keşiflerine İlgisiz

IHA
01.10.2015 - 13:54Son Güncelleme : 01.10.2015 - 13:55

BATMAN ÜNİVERSİTESİ SOSYOLOJİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ YRD.DOÇ.DR.YUSUF ASLAN ÜNİVERSİTELİLERİN ASTRONOMİ VE UZAY KEŞİFLERİNE İLGİSİZ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

IHA

Batman Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Yusuf Arslan, 450 öğrenci üzerinde yaptığı ankette üniversite öğrencilerinin astronomi ve uzay keşiflerine ilgisiz olduğu sonucuna ulaştı.
Yapılan araştırmaya göre üniversite öğrencilerinin astronomi ve uzay keşiflerine ilgileri bilinenin aksine oldukça düşük olduğunu tespit eden Arslan, araştırma bulgularına göre üniversite öğrencilerinin sadece yüzde 9.6’sı astronomi ve uzay keşiflerine ilgi gösterdiğine dikkat çekerken, öğrencilerinin yüzde 90.4’ü sosyal medya, eğlence, bölüm dersleri, din ve siyasi konularla ilgilenmeyi tercih ettiğini söyledi. Yrd. Doç. Dr Arslan, “Astronomi ve uzay en eski bilimlerden biridir. Bilim tarihi genelde astronomi tarihinin başarılarından oluşmaktadır. Matematik, Fizik, Felsefe gibi daha birçok bilim dalı hatta birçok sinemacı, fotoğrafçı, ressam ve şair büyük oranda astronomiden esinlenmişlerdir. Toplumların kalkınma ve ilerlemesinde astronomi ve uzay keşifleri her zaman önemli olmuştur. Bu önem bugünde sürmektedir. Bu nedenle astronomi ve uzay keşiflerine ilgili ve meraklı gençlerin ön plana çıkması bilimin gelişmesi açısından önemli. Okullarımızda ‘merak eden, araştıran, sorgulayan, keşiflerle ilgilenen’ bireylerin sayısı giderek azalıyor. Bırakalım diğer keşifleri, uzaydaki en sıra dışı keşifler bile çok az öğrencide heyecan uyandırıyor. Akademik personel bile en sıra dışı uzay keşiflerine karşı gereken ilgiyi göstermiyor. İlk, orta, lise ve üniversitelerdeki geleneksel ezberci alışkanlıklar, klişe bilgilerin dışına çıkılamaması bunda büyük rol oynuyor. Uzay yarışında geri kalmamızın nedeni insan yetiştiren kurumlarda gizli. İnsan yetiştiren kurumların niteliğindeki bu seviye ile sıfırdan bir şey üretmek neredeyse imkansıza yakındır” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Batman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Batman ilinden Üniversiteliler Astronomi Ve Uzay Keşiflerine İlgisiz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ekim 2015 tarihinde saat 13 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üniversiteliler Astronomi Ve Uzay Keşiflerine İlgisiz haberi güncellenecektir.

  BATMAN NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:19
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   12:19
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:22
  • Yatsı
   19:46
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı