Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Üniversiteli olabilmek için ter döktüler

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nun özel yetenek sınavına giren bin 266 aday, kondisyon testinden geçti.

A.A.
SON GÜNCELLEME
BESYO Spor Salonu'nda düzenlenen sınava 978'i erkek, 288'i bayan bin 266 aday katıldı. 3 gün sürecek yetenek sınavının ilk gününde adaylar çeşitli engellerin bulunduğu parkuru en kısa sürede tamamlamak için mücadele etti.

Zorlu parkura takla atarak başlayan adaylar, engelleri çift ayakla sıçrayarak geçti, futbol topuyla slalom yaptı, basket topuyla şut, voleybol ve hentbol toplarıyla da belirlenen hedeflere pas attı.

Yetenek sınavının ardından başarılı adaylar arasından Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü'ne 60, Rekreasyon Bölümü'ne 100, Antrenörlük Bölümü'ne 40 ve Spor Yöneticiliği Bölümü'ne 100 öğrenci yerleştirilecek.

BESYO Müdürü Prof. Dr. Akyiğit

BESYO Müdürü Prof. Dr. Ercan Akyiğit, objektif ve eşit bir sınav yaptıklarını belirterek, öğrencilerin itirazlarını da değerlendireceklerini söyledi.

Okullarda ya da antrenman alanlarında çalışan adaylarla diğerleri arasında çeşitli farklar bulunduğuna işaret eden Ercan, “Kimi adaylar 150 saniyede bitiremiyor kimi adaylarımıza da 40 saniye fazla geliyor. Adaylarımızın antrenmanlı gelmeleri doğru olurdu. Yarışmanın koşullarını da biliyorlar ama adaylarımızın pek çoğunun hazırlıklı gelmediğini üzülerek görüyoruz” dedi.

Ercan, geçmiş yıllardan farklı olarak milli sporcuların alımında uygulanan taban puanını yükselttiklerini vurgulayarak, “Olimpiyatlarda da hüzünle ifade etmemiz gereken bir tabloyla karşılaştık. Seçmelerde bu sene istasyon değişikliği yaparak, sportif yanı ağır basan öğrencilerin yerleşmesi gerektiğini düşünerek sistem değişikliği yaptık. Bu yıl millilerde de taban puanımızı yükselttik. 140 puanla milli alınıyordu, bu sene bu puanı 180'e yükselttik” diye konuştu.

Yetenek sınavı 5 Eylül Çarşamba günü sona erecek.

Bunları da Beğenebilirsiniz