Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Üniversiteli kızın öldürülmesine protesto

  A.A
  13.05.2011 - 16:09 | Son Güncelleme:

  Kırklareli Üniversitesi öğrencileri, okul arkadaşları Büşra Ceylan'ın erkek arkadaşı tarafından Polisevi yakınında öldürülmesini protesto etti.

  Kırklareli Devlet Hastanesi bahçesinde toplanan öğrenciler, Karamuurbey Caddesi'nde yürüyerek Dingiloğlu Parkı'na geldi. Öğrenciler adına açıklama yapan Kırklareli Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencisi Burak Kağan Oğuz, saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirtti.

  Olayın takipçisi olacaklarını ifade eden Oğuz, “Bugün Büşra kardeşimizin başına gelen yarın bizim başımıza gelebilir” dedi.

  Üniversite öğrencisi Mehmet Çakır ise yaptığı açıklamada, “Büşra ile beraber üniversitenin şenliklerinde eğleniyorduk. Büşra 'bankaya para çekmeye gidiyorum' diye yanımızdan ayrıldı. Büşra, Polisevi yanına geldiğinde eski sevgilisi H.A. ile tartışmışlar. Bağırmalarına rağmen hiç bir polis olay yerine gelmemiş” iddiasında bulundu.

  REKTÖR CİNAYETİ KINADI

  Öğrenci grubu daha sonra Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğüne yürüdü.

  Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Rektörlüğü gelen öğrencilere başsağlığı dileyerek, insanın hayatının sona erdirmesinin hiç bir gerekçeyle izah edilemeyeceğini belirtti.

  Aykaç, şunları söyledi:
  “Bu tamamen insanlık dışı bir muamele. Hepimizi derinden üzdü ve yasa boğdu. Ülkesine milletine hizmet edecek olan bir genci, eğitim öğretim için burada olan bir insanın bu şekilde öldürülmesine tepkiliyiz. Üzüntümüz çok derin. Anne-babasına, bütün üniversitemiz, öğrencilerimiz, öğretim üyesi arkadaşlarımıza başsağlığı diliyorum. Ölen kızımıza Allah'tan rahmet diliyorum. İnsanlık dışı bir hareket. Bu olayın insanlıkla zerre kadar ilgili yok, bu hayvanlara denk bir vahşet.”
  Öğrenciler daha sonra rektörlükten ayrıldı.

  EMNİYET GÜÇLERİ PROTESTO EDİLDi

  Öğrenci grubu, Kırklareli Polisevi yakınlarında ise bıçaklanan öğrencinin çığlıklarına rağmen olaya müdahale etmediklerini savunduğu polisler aleyhine slogan attı.
  Öğrenciler ile polisler arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Öğrenciler, “Emniyet uyuma öğrencine sahip çık diye slogan” attı.

  Polisevi önünden ayrılmak istemeyen bir grup öğrenci, ellerinde Büşra'nın fotoğrafı ile kısa süre oturma eylemi yaptı.
  Olay zanlısı H.A ise geniş güvenlik önlemleri altından adliyeye sevk edildi.

  Büşra'nın cesedi ise Kırklareli Devlet Hastanesi morgundan otopsi için İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

  OLAY

  Kırklareli Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencisi Büşra Ceylan (21), internette tanıştığı öğrenilen ve ayrılmak istediği H.A. tarafından Fevzi Çakmak Mahallesi Eski Cezaevi Sokak'ta bıçaklanmıştı.

  Ceylan, kaldırıldığı Kırklareli Devlet Hastanesinde yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamamış, olay yerinden kaçan H.A. ise otobüs terminalinde suç aleti bıçakla yakalanarak gözaltına alınmıştı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı