BURDUR HABERLERİ

Üniversiteli keçiler, Afrikalı Boer ırkı keçilerle yarışıyor

AA / Gökmen Yüce
27.12.2014 - 11:07Son Güncelleme : 27.12.2014 - 11:07
AA / Gökmen Yüce

BURDUR (AA) - GÖKMEN YÜCE - Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde (MAKÜ) yürütülen proje kapsamında yetiştirilen Honamlı keçileri, dünyanın en iyi etçi ırkı sayılan Boer keçileriyle ağırlık bakımından yarışabilir hale geldi.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı ile MAKÜ Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özkan Elmaz tarafından geçen yıl TÜBİTAK destekli "Honamlı keçi ırkının üreme, süt verimi, karkas özelliklerinin belirlenmesi ve bu ırkın anatomik özelliklerinin osteolojik yönden kıl keçileriyle karşılaştırılması" isimli proje başlatıldı.

Proje kapsamında keçi sürülerinin içerisinde en kaliteli olanlardan Honamlı 70 dişi keçi ile 2 teke seçildi. Bu keçiler, MAKÜ kampüsünde oluşturulan bir bölgede bakıma alınarak belirli dönemlerde et, süt, üreme ve ağırlık değerleri ölçüldü.

Doç. Dr. Özkan Elmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, keçilerin bu yıl 96 yavru doğurduğunu ancak çeşitli sebeplerden dolayı bunlardan 72'sinin yaşadığını söyledi.

- "Yerli ırklar açısından en yüksek ikiz oranı"

Bu yıl belirli dönemlerde keçilerin verimlerini ölçtüklerini ve çok olumlu sonuçlar aldıklarını dile getiren Elmaz, Honamlı keçilerini döl verimi açısından incelediklerini kaydetti.

Bu yıl yüzde 65 oranında ikiz elde ettiklerini bildiren Elmaz, şöyle devam etti:

"Bu, yerli ırklar açısından en yüksek değerdir. Diğer kültür ırklarıyla karşılaştırdığımız zaman da döl verimi açısından oldukça önemli bir potansiyele sahip olduğunu gördük. Yerli ırklardan kıl keçisine bakıldığında, kitaplarda ikizlik neredeyse yok diye sayarız, sahada da yüzde 5-10 görüyoruz. Yüzde 65 ile karşılaştırdığımızda bu ırkın ulaştığı seviye bizi umutlandırıyor. Bu yerli ırkımızdan gelecekte verim performansı açısından çok büyük beklentimiz oluştu."

- En iyi keçi ırkı olarak bilinen Boer ile yarışıyor

Doç. Dr. Elmaz, bu yıl doğan oğlakların 2,5-3 yaşına kadar her ay canlı ağırlıklarını ölçeceklerini anlattı.

İlk verilere bakıldığında özellikle tek doğan yavruların önemli bir gelişim gösterdiğini ifade eden Elmaz, şu bilgileri verdi:

"Bu yıl tek doğan yavrular sütten kesim yaşı olan 120'nci günde 29,1 kilograma ulaştı. Bu değerin çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Dünya literatüründe keçiyle ilgili çalışmalarda bugün dünyanın en iyi etçi ırkı diye sayılan Güney Afrika orijinli Boer ırkı var. Honamlı keçisinin özelliklerinin onunla başa baş, hatta daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bizim keçilerimiz çobanın yetiştirdiği şartlarda büyüyor. Yani ekstra yemleme ya da uygulamamız yok. Çiftliğimiz henüz bitmediği için barınakta bakılıyor. Önümüzdeki yıllarda bu ırka çok iyi yem sağlayarak yeni performansına bakmayı düşünüyoruz."

- Organik besleniyorlar

Honamlı keçilerinin kampüste 2 çoban tarafından bakıldığını ve alanda ekilen arpadan, çevredeki otlardan ve çeşitli ağaçlardan organik beslendiklerine dikkati çeken Elmaz, Honamlı keçisinin ikiz doğum oranı ve etçi gelişiminin incelendiğinde belki de ileride Türkiye'nin et sorununa çözüm olabileceğini vurguladı.

Fabrika yemi vermeden beslediklerini keçilerden bu verimi aldıklarını ifade eden Elmaz, şartlar iyileştiği zaman çok daha iyi verim değerlerine ulaşabileceklerini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Burdur haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Burdur haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Üniversiteli keçiler, Afrikalı Boer ırkı keçilerle yarışıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BURDUR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:59
  • Guneş
   06:36
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:33
  • Akşam
   19:11
  • Yatsı
   20:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı