Eğitim Haberleri

  Üniversiteli gencin saat tamiri tutkusu

  DHA
  25.09.2015 - 12:47 | Son Güncelleme:

  Samsun'da 7 yıldır saat tamirciliği yapan Betül Zer, 3 üniversite bitirdiğini, bu yıl bilgisayar programcılığı bölümünü okumaya başladığını söyledi. Kentteki tek kadın saat tamircisinin kendisi olduğunu belirten Zer, “7 yıldır bu işi yapıyorum. Babam saatçi, çocukluktan gelen bir meslek aşkım var” dedi.

  İlkadım İlçesi'nde babasına ait saat dükkanında çalışan yapan 25 yaşındaki Betül Zer, kentteki tek kadın saat tamircisi. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nde işletme ile sağlık kurumları işletmeciliği, 19 Mayıs Üniversitesi'nde 2 yıllık peyzaj ve süs bitkileri bölümünü bitirdiğini ve bu yıl da 19 Mayıs Üniversitesi'nde uzaktan öğretimle bilgisayar programcılığı bölümünü okumaya başladığını anlatan Zer, "7 yıldır bu işi yapıyorum. Çocukluktan gelen bir meslek aşkım var. Benim babam saatçi, ayrıca işyerimizde çalışan ustalarımdan saat tamirciliğini öğrendim. Samsun'da benden başka bayan saat tamircisi yok. Öğrendiğim kadarıyla Türkiye'de de bir iki tane var. Onlarla da tanışmak istiyorum" dedi.
  Zer, saat tamiri için gelen kişilerin kendisini gördüğünde şaşırdıklarını belirterek şöyle konuştu:
  "Daha sonra alışıp saat tamiri için sürekli gelen kişiler de oluyor. İlk görenler tedirgin olup bazen saati vermek istemiyorlar. Ancak daha sonra yaptığım işi görüp inanıp sürekli müşteri oluyorlar. Hatta internette oluşturduğum kişisel sitemden Türkiye'nin dört bir yanından insanlar bana ulaşıyor ve tamir için kargo ile Samsun'a saat yolluyor. Özellikle yapımı zor olan 80-90 yıllık kurmalı saatler, cep saatleri sıkça geliyor."

  Ailesinin kendisini desteklediğini söyleyen Betül Zer, "Bayanlar bu işi rahatlıkla yapabilir. Zaten bayanlar ince işçilikleri çok iyi yaparlar. Bu işi de iyi yapacaklarına inanıyorum. Saatçilikle ilgili kültürel dergilere makaleler yazıyorum. Bunlara ek olarak saat terimleri sözlüğü ve pratik saat tamirciliği kitaplarını hazırlıyorum. Kitaplarımdan birisi bitiş aşamasında. En kısa zamanda ikisini de yayınlamayı istiyorum" dedi.

  Etiketler: ÜNİVERSİTE , genç
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı