İSTANBUL HABERLERİ

Üniversiteli Büşra'nın ölümüne neden olan Zeynep Nur Koşan'ın daha önce de trafik suçu işlediği ortaya çıktı

DHA
31.05.2016 - 13:14 |Son Güncelleme :
Üniversiteli Büşranın ölümüne neden olan Zeynep Nur Koşanın daha önce de trafik suçu işlediği ortaya çıktı
DHA

Arzu KAYA/İSTANBUL,(DHA)Kadıköy'de, yolun karşısına geçerken otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybeden üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Feride Büşra Taşlı'nın ölümüne ilişkin sürücü Zeynep Nur Koşan'ın yargılandığı davaya tarafların kusur durumuna ilişkin bilirkişi raporu geldi.

"KIRMIZI IŞIKTA GEÇTİĞİ GÖRÜLMEKTE"
Trafik Kazaları Araştırma Uzmanı tarafından hazırlanıp yargılamanın yapıldığı Anadolu 18. Asliye Ceza Mahkemesi'ne sunulan 4 sayfalık bilirkişi raporunda, olay yerinde keşif yapıldığı ve olaya ilişkin video görüntülerinin izlendiği kaydedildi. Kazanın oluşumuna yer verilen raporda yolun konumuyla ilgili hız kesici uyarı çizgileri, trafik ışıkları ve yavaş uyarı yazılarının olduğu belirtildi. Olay gününe ilişkin incelenen kamera görüntüsünde Zeynep Nur Koşan'a ait aracın kırmızı ışıkta geçtiğinin görülmekte olduğu ifade edilen raporda sanık Koşan'a olaydan önce 2 kez hız sınırını aşmaktan idari para cezası kesildiği anlatıldı.

SÜRÜCÜ BİRİNCİ DERECEDE ASLİ KUSURLU
Raporda, sürücü Zeynep Nur Koşan'ın hız kesme uyarı çizgilerine, trafik ışığı yaklaşım ve yavaş yazılarına uymayarak ve kırmızı ışıkta geçerek Feride Büşra Taşlı'ya çarptığı belirtildi. Koşan'ın kusur durumunu anlatan raporda, Karayolları Trafik Kanunu'nda belirtilen trafik işaretlerine uyma, seyir emniyetini ihlal etme, kırmızı ışıklı trafik işaretinde geçme gibi kuralları ihlal ederek birinci derecede asli kusurunun bulunduğu kaydedildi.

TAŞLI ALT DERECEDE TALİ KUSURLU
Olayda yaşamını yitiren Feride Büşra Taşlı'nın Karayolu Trafik Kanunu ve kanuna bağlı yönetmelikte belirtilen, "Araç sürücüleri ile yayaların yolu kullanırken kural, yasak, zorunluluk ve yükümlülüklere uymak zorundadır" kuralını ihlal ettiği ve bu nedenle kazanın meydana gelmesinde alt derecede tali kusurlu olduğu kanaatine varıldığı ifade edildi.

İDDİANAMEDEN
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 14 Ocak 2016 günü akşam saatlerinde Zeynep Nur Koşan'ın Suadiye Mahallesi, Çetin Emeç Bulvarı üzerinde aracıyla Maltepe istikametine doğru seyrederken, trafik ışıklarının bulunduğu yerde, yaya geçidinde yolun karşısına geçmekte olan Feride Büşra Taşlı'ya(20) çarptığı belirtildi. Sürücü Koşan'ın kendisine kırmızı ışık yanmasına rağmen durmayarak seyrine devam etmek suretiyle Taşlı'nın ölümüne neden olduğu dile getirilen iddianamede, Koşan hakkında, "Bilinçli taksirle ölüme neden olmak" suçundan 2 yıldan 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

OLAYDAN 4 AY SONRA TAHLİYE EDİLDİ
Olaydan 1 gün sonra tutuklanan psikolog Zeynep Nur Koşan, davanın geçtiğimiz celsesinde üzerine atılı suçun niteliği, delillerin toplanmış bulunması, karartma ihtimalinin ortadan kalması gözetildiğinde, tutuklama tedbirinin gereksiz kalacağını belirterek adli kontrol tedbirlerinin yeterli olacağı kanaatine varıldığı gerekçesiyle tahliye edildi. Olaydan 4 ay sonra tahliye edilen Koşan hakkında yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Üniversiteli Büşra'nın ölümüne neden olan Zeynep Nur Koşan'ın daha önce de trafik suçu işlediği ortaya çıktı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mayıs 2016 tarihinde saat 13 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üniversiteli Büşra'nın ölümüne neden olan Zeynep Nur Koşan'ın daha önce de trafik suçu işlediği ortaya çıktı haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

20 Ocak 2020, Pazartesi
 • İmsak
  06:48
 • Güneş
  08:18
 • Öğle
  13:20
 • İkindi
  15:49
 • Akşam
  18:12
 • Yatsı
  19:36
Sayfa Başı