Dünya Haberleri

DÜNYA

  Üniversiteli Burcu için sınırdışı kararı verildi

  Tolga GÜRSOY / KÖLN
  23 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 23 Ağustos 2009 - 01:09

  Türkiye’de altı aydan daha uzun süre kalmak için Köln Yabancılar Dairesi’ne başvuran Köln doğumlu Burcu Durmaz sınırdışı edildi. Daire, son iki yıl boyunca altı ayda bir Almanya’ya giriş-çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı genç kızın süresiz oturumunu iptal ederek sınırdışı belgesi verdi.

  ALMANYA‘nın Köln kentinde yaşayan Burcu Durmaz (22), üniversite eğitimi nedeniyle Türkiye’de daha fazla kalmak için başvurduğu Yabancılar Dairesi tarafından sınırdışı edildi. Köln Yabancılar Dairesi, karara gerekçe olarak, Almanya dışında bir yıl içinde altı aydan fazla kalmama şartına uyulmamasını gösterdi. Eğitimi nedeniyle son iki yıldır altı ayda bir Almanya’ya giriş-çıkış yaptığını söyleyen Durmaz, “Ben altı aylık hakkın yılda bir kez olduğunu bilmiyordum” diye dert yandı.

  Oyun oynadılar

  İki yıl önce Ege Üniversitesi Almanca Dil ve Edebiyatı Bölümü’nü kazandığını belirten Burcu Durmaz yaşadıklarını şöyle anlattı: “İki yıl boyunca sorun yaşamadan her sömestr sonunda ve başında Almanya’ya giriş-çıkış yaptım. Bu sorunu aşmak ve Türkiye’de hem okuyup hem çalışmak için uzun süreli kalmamı sağlayacak bir belge almak istedim. Açık şekilde her şeyi anlattım. Çünkü yasalara uygun hareket ettiğimi düşünüyordum. Yabancılar Dairesi’ndeki memur dilekçeli başvuru istedi. Temmuz ortasındaki başvurumun ardından telefonla, ‘Bu şekilde yapamayız. Ama alternatifler var. Gelin görüşelim’ dedi. Asıl amacını öylemeden bana bir oyun oynadı. Görüşmede pasaportumu alıp dışarıda beklememi söyledi. Bir süre sonra da sınırdışı belgesiyle birlikte pasaportumu iade etti. Süresiz oturumumu iptal etmişti. Nedenini sorunca, ‘Türkiye’de altı aydan fazla kalmışssınız. Oysa, bir yıl içinde Almanya dışında altı aydan fazla kalamazsınız’ dedi. Bana ‘Türkiye’de okuma hakkınız yok’ bile dedi. Şaşırdım kaldım. Şimdi en geç 20 Ekim 2009’da Almanya’yı terk etmemi istiyorlar.”

  Mücadele edeceğim

  Durmaz, “Altı ay sınırlaması çok iyi anlaşılmıyor. Ben bilerek yapsam niye onlara açık açık her şeyi anlatayım. Bilmeden bir hata yaptım. Ama verilen hakların alınması bu kadar kolay olmamalı. Haklarımı geri almak için hukuki mücadeleye gireceğim. Bu sürede ne yazık ki eğitimim de aksayacak” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı