ANKARA HABERLERİ

Üniversitelerin 2017 karnesi

Hürriyet Haber
03.01.2018 - 16:33Son Güncelleme :

ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından hazırlanan ve Türk üniversitelerinin 2017 dünya genel sıralamalarındaki durumunu gösteren rapora göre, Ankara’dan 4 üniversite, dünya genel sıralaması yapan 10 kurumun açıkladığı listelere girme başarısını gösterdi.

Hürriyet Haber

Buna göre, ODTÜ, Hacettepe, Ankara ve Gazi üniversiteleri 10 dünya sıralamasının 10'un da da yer alarak önemli bir başarıya imza attı. Bilkent Üniversitesi 8, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi de 6 dünya sıralamasına girdi.

ODTÜ, BİLKENT VE HACETTEPE İLK 500’DE

2017'de yayımlanan 10 dünya sıralamasında ODTÜ ve Bilkent üniversiteleri 5'er dünya sıralamasında ve Hacettepe Üniversitesi bir sıralamada "dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi" arasına girme başarısını gösterdi. Dünya sıralamalarında en üst sıradaki Ankaralı üniversite, US News tarafından açıklanan listeye 314'üncü sıradan giren ODTÜ oldu. Raporda, dünya üniversite sıralamalarının, Türkiye'deki ve gelişmekte olan ülkelerdeki üniversitelerin çoğunun beklentisini karşılamadığına değinildi. Üniversitelerin çoğunun, dünya sıralamalarında daha yüksek sıralarda yer almaları gerektiğine inanıldığının aktarıldığı raporda, şu değerlendirme yapıldı:

ETKİ DEĞERİ DÜŞÜK DERGİLERE YÖNELİM VAR

"Türk üniversitelerinin yayımladığı bilimsel makalelerin sayısı her yıl artmakta ancak bu makalelerin aldığı atıf sayıları aynı oranda artmamaktadır. Üniversitelerimizin en az bir atıf alabilen bilimsel yayınlarının yüzdesi, dünya ortalamasının altındadır. Üniversitelerimizin bilimsel makalelerinin yayımlandığı dergiler incelendiğinde, her bilim alanının etki değeri en düşük dergilerine doğru bir yönelme olduğu görülmektedir. Üniversitelerimizin makalelerine yeterli sayıda atıf yapılmayışının temel nedeni, dünya ortalamasına göre etki değeri en düşük dergilerde çok fazla makalemizin olmasıdır. Bu nedenle üniversitelerimiz dünya sıralamalarında son yıllarda umdukları şekilde yükselememiştir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Üniversitelerin 2017 karnesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Ocak 2018 tarihinde saat 16 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üniversitelerin 2017 karnesi haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

06 Kasım 2018, Salı
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:16
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  15:23
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı