Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Üniversitelere 360 derece tur

  Esra ÜLKAR
  10 Mayıs 2017 - 11:39Son Güncelleme : 10 Mayıs 2017 - 12:07

  Üniversite seçimi hayattaki önemli kararlardan biri. Uzmanlar, tercihte bulunacak öğrencilere üniversiteleri gezmelerini, buralardaki hayatı öncesinde görmelerini öneriyor. Bu konuda öğrencilerin yardımına internet yetişiyor. Artık hedeflediğiniz bölümleri, üniversiteye hatta onun bulunduğu şehre bile gitmeden gezebilirsiniz. Bunun için üniversitelerin 360 derece turlarına bakmanız yeterli. Tek tıkla birçok yükseköğretim kurumu elinizin altında.

  FAKÜLTE Mİ, MÜZE Mİ GEZECEKSİNİZ?

  İstanbul Üniversitesi’nin sanal turu seçeneklerle başlıyor; ‘Fakülteler’, ‘Müzeler’, ‘Rektörlük’... 20 fakültenin görüntüsü yer alıyor. Alfabetik sıradan yani açık ve uzaktan eğitim fakültesiyle başlıyor, veterinerlikte bitiyor. Örneğin tıp fakültesini gezmek istiyorsunuz: 14 Mart amfisi, kulak burun boğaz polikliniği, psikiyatri arka bahçe gibi seçeneklerin üzerine tıklayarak fakültenin birimlerini görüyorsunuz.
  sanaltur.istanbul.edu.tr/

  ANTROPOLOJİDE KEMİK İNCELEYİN

  Hacettepe Üniversitesi’nin sanal turunda Beytepe, Sıhhiye, Beşevler yerleşkeleri ve sosyal tesislerin 360 derece turları var. Yerleşke ismine tıkladığınızda fakültelerin kampustaki yerleri kroki olarak gösteriliyor. Bina resimlerine tıklayarak derslik, kütüphane gibi bölümler çıkıyor. Edebiyat fakültesindeki antropoloji laboratuvarına girip sergilenen kemikleri bile inceleyebilirsiniz.
  sanaltur.hacettepe.edu.tr/

  İŞARETLERİ TAKİP EDİN

  Ege Üniversitesi’nin turu kapısında başlıyor. İşaretleri takip ederek içeriye girebiliyorsunuz. Sekmelerden ziyeret edeceğiniz fakülteyi, yüksekokulları, meslek yüksekokullarını, enstitüleri, uygulama ve araştırma merkezlerini, sosyal ve kültürel alanları seçerek gezebilirsiniz. Örneğin iletişim fakültesini seçtiğinizde bahçesine yönlendiriliyorsunuz, içeriye girdiğinizde ise işaretlere tıklayarak konferans salonu, bilgisayar laboratuvarı, fotoğraf stüdyosunu görebilirsiniz.
  www.ege360.ege.edu.tr

  ‘DOĞU MANZARASI’NI İZLEYİN

  Kırıkkale Üniversitesi neredeyse kurumun dünyadaki konumundan başlayacak bir gezi sunuyor. Sitede tüm üniversite kampuslarını kuş bakışı görebiliyorsunuz. Sol köşedeki sekmelerden fakülteler ve diğer görmek istediğiniz binaları seçebiliyorsunuz. Kırmızı oklar size gidilebilecek yönleri gösteriyor. Üniversiteyi ayrıntılı bir şekilde gezebiliyorsunuz. Zira rektörlük binasının ‘doğu manzara’ sekmesi bile var.
  www.kku360.com

  OMÜ’YE KUŞ BAKIŞI

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin (OMÜ) tanıtım bölümünde ‘OMÜ 360° 3D’ sekmesi yer alıyor. Tıklayıp biraz bekleyince karşınıza kuş bakışı bir OMÜ çıkıyor. ‘Akademik birimler’, ‘idari birimler’, ‘hastaneler’ ve ‘sosyal tesisler’ başlıklarının altında yer alan bölümlere tıklayarak ilgili binaları gezebiliyorsunuz. Örneğin ilahiyat fakültesini ziyaret etmek istediniz, üzerine tıklayınca karşınıza fakülte kapısı ve bahçesi geliyor.
  www.omu.edu.tr/tr/neden-omu/omu-360deg-3d

  AĞRI DAĞI’NI SEYREDİN

  Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nin 360 derece gezintisinde ilk olarak üniversitenin krokisi çizim olarak karşınıza çıkıyor. Kütüphane, sınıf gibi farklı bölümleri ziyaret edebiliyorsunuz. Üniversiteyi gezerken dağın güzelliklerini de görmek isterseniz, edebiyat fakültesinin Ağrı Dağı manzarası seçeneğini de tıklayabilirsiniz.
  www.agri.edu.tr/360_derece_gezinti/agri_genel/index.html

  TEK TIKLA KANTİNE

  Nişantaşı Üniversitesi’nin Sadabat Kampusu’nu 360 derece turlayarak ziyaret edebilirsiniz. Siteye girdiğinizde karşınıza ilk olarak büyük bahçe kapısı çıkıyor. Bahçe katını dolandıktan sonra girişten başlayarak, dördüncü kata kadar gezebiliyorsunuz. Kantin, laboratuvarlar, moda atölyesi, kurgu odası tek tıkla önünüze geliyor. Derslerin işlendiği amfileri de her açıdan görebiliyorsunuz.
  aday.nisantasi.edu.tr/s/360-derece-nisantasi

   

   

   

   

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı