Eğitim Haberleri

  Üniversitelerde eğitime başladı

  DHA
  28.09.2015 - 16:28 | Son Güncelleme:

  Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde (MAKÜ) yeni eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.

  Rektörlük Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen törene Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Prof. Dr. Durmuş Acar, akademik, idari personel ve öğrenciler katıldı. Çelenk sunumu ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. 2015- 2016 eğitim öğretim döneminin resmi açılışını yaptıklarını belirten Rektör Korkmaz, üniversitelerin önemine vurgu yaptı.

  Rektör Korkmaz, "Üniversiteler toplumun gözbebeği kurumlarıdır. Devletimiz, toplumumuz ve ülkemiz üniversitelerden büyük bir beklenti içerisindedir. Eğitim standartları ve beklentilerinin sürekli yükseldiği ülkemizde, hemen hemen her aile çocuğunu bir yükseköğretim nitelikli şekilde mezun olmasını istiyor. Yani yükseköğretim sistemimiz toplumun tüm birimlerinde büyük bir beklenti içerisinde olan yapı haline geldi. Öğrenciler bugün itibari ile ders başı yapacak. Bizden huzurlu bir ortamda iyi bir eğitim almayı bekliyorlar ki zor ekonomik koşulları içerisinde mezun olduktan sonra iş dünyasında yer edinmek istiyorlar. Aileler ise uzun bir çabanın sonucunda çocuklarının güçlü bir statü ile toplumda yer almalarını istiyor. Devletimiz ve toplumumuz da aynı şekilde üniversitelerden çok şey bekliyor. Günümüzde artık devletlerin, medeniyetlerin ve ekonomilerin, rekabeti bilimsel ve teknoloji alanındaki gelişmelerde gizli. Bundan dolayı MAKÜ ailesi olarak bu beklentilerin ağır sorumluluğunu üzerimizde taşıyoruz" diye konuştu.

  Rektör Korkmaz, MAKÜ’de yaklaşık 23 bin öğrenci ve 750 akademik personel bulunduğunu da belirterek, Diş Hekimliği Fakültesi, Sanat Tasarım Fakültesi ve konservatuar alanındaki çalışmalarını bu yıl sonlandırmak istediklerini belirtti.

  Uludağ Üniversitesi’nde ilk ders Vali Karaloğlu’ndan

  Bursa’da bulunan Uludağ Üniversitesi, 2015-16 eğitim-öğretim dönemine, Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nun verdiği ilk ders ile başladı.

  Uludağ Üniversitesi, yeni eğitim ve öğretim dönemi düzenlenen tören ile başladı.

  Bu sabah Atatürk Anıtı’na çelenk koyulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ardından Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi. Törene, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Kocaeli, Van ve Bursa’da üst düzey yöneticilik yaptığı 12 yıllık görev süresi boyunca edindiği tecrübelerden derlediği ‘İç Şehir, 3 Şehir’ başlıklı sunum yaptı. Her kentin kendisine özgü bir yapısı ve özelliği bulunduğunu belirten Vali Minür Karaloğlu; "Gittiğim her kentte farklı özellikler keşfettim. Bu özellikleri insanlara iyi anlatmak gerektiğine inanıyorum" dedi.

  "Kent ile bütünleşen üniversite olacağız"

  Törende konuşan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Uludağ Üniversitesi’nin, çağdaş bir kampus yapısı ve modern eğitim-öğretim olanaklarına sahip olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ulcay, Ar-Ge ve proje desteklerini arttırarak bilimsel çalışmaları teşvik eden, bilim dünyasına hizmet etmenin yanı sıra, mezunlarıyla iş dünyasının beklentilerine de yanıt verebilen, nitelikli ve uluslararası öğrencilerin öncelikli tercihi olan, yüksek lisans ve doktora yapan öğrenci sayısını daha da arttırmış, kentiyle bütünleşmiş örnek bir üniversite kimliği ortaya çıkarmak için görev başında olduklarını anlattı.

  Üniversitenin tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyan 1/100 bin’lik master plan çalışmasını yıl sonuna kadar tamamlayacaklarını açıklayan Rektör Ulcay, şöyle konuştu:

  "Üniversitenin daha modern bir yapıya kavuşması amacıyla inşaat çalışmalarına start veriyoruz. Yabancı öğrenci sayımızı 5 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Öğrencilerimize yönelik çalışmalar yapacak olan Öğrenci İşleri Dekanlığımızı kısa bir süre sonra hayata geçireceğiz. Diş Hekimliği Fakültemizi öğretime açmaya çalışıyoruz. Bursa sanayimizin ufkunu açacak Uzay ve Havacılık Fakültesi’ni kentimize kazandırmak için uğraşıyoruz. Ayrıca, kampüsümüzdeki uçak pistini de yeniden düzenleyip, hem eğitim uçuşlarına hem de sivil havacılığa hizmet verir hale getireceğiz."

  Törende üniversite öğrencilerini temsilen Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrencisi Münire Canan Çiçek’de kısa bir konuşma yaptı. Törenin sonunda Rektör Ulcay, Vali Karaloğlu’na öğrenciler tarafından hazırlanan çini tabak hediye etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı