Eğitim Haberleri

  Üniversitelerde e-Kayıt dönemi

  Kaan KOSOVA
  27.07.2015 - 11:47 | Son Güncelleme:

  Üniversite kazanan adaylar, e-Devlet üzerinden elektronik ortamda üniversitelere kayıt yaptırabilecekler. 2014-2015 eğitim öğretim yılında 32 devlet üniversitesini kapsayan uygulama, bu yıl bütün devlet üniversitelerinde uygulanacak. 28 Temmuz’da başlayacak e-Kayıt, 5 Ağustos’a kadar sürecek.

  Özel yetenek, sağlık veya heyet raporu gerektiren bölümler e-Kayıt kapsamına dâhil olmazken, örgün eğitimin diğer bütün bölümlerine öğrenciler, kayıtlarını https://www.turkiye.gov.tr/ internet sitesinden yapabilecek.

  Elektronik kaydın zorunlu olmadığını belirten Yükseköğrenim Kurulu (YÖK), isteyen adayların kazandıkları okullara giderek kayıt işlemlerini yaptırabileceklerini açıkladı. e-Kayıt yaptıranların ise ders seçimine kadar okula gitmelerine gerek kalmayacak.

  Nasıl kayıt yapılır?

  Elektronik kayıt yaptıracak öğrencilerin, e-Devlet şifresine sahip olmaları gerekiyor. e-Devlet şifresi olmayan öğrenciler, kimlik belgeleriyle PTT şubelerine gidip, temin edebilirler. e-Devlet şifresini kaybeden ya da unutan öğrenciler, e-Devlet çağrı merkezini arayarak şifrelerini temin edebilir. e-Devlet’te şifrenin haricinde elektronik imza ya da mobil imza ile de giriş yapılabilecek.

  Öğrenciler https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden ‘e-Hizmetler’ bölümünde yer alan ‘Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ başlığı altında açılacak ‘Üniversite e-Kayıt’ seçeneğinden kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecek. e-Kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, kayıt olduklarını gösteren barkotlu çıktıyı alabilecekler. Bu belge, resmî belge olarak kabul edilecek.

  Yalnızca birinci öğretime e-Kayıt

  Sistem henüz çok yeni olduğu için bazı aksaklıkların olabilmesi muhtemel. Elektronik ortamda kaydını yaptıracak öğrencilerin titiz davranması ve gerektiğinde de telefonlarından 160’ı tuşlayarak e-Devlet kapısı çağrı merkeziyle irtibata geçmesi gerekebilir. Birçok okul yalnızca birinci (örgün) öğretim için e-Kayıt alacak. Şu an için ikinci öğretim, uzaktan öğretim ve açık öğretim programlarına kayıt yaptırmak için öğrencilerin bizzat üniversitelerine gitmesi gerekecek.

  Okula gidip kayıt yaptıranlar ne yapacak?

  e-Devlet üzerinden kayıt yaptırmayanlar için kayıt süresi 3-7 Ağustos tarihleri arasında olacak. Kayıt için gerekli belgeler ise şöyle:

  1) ÖSYS Sonuç Belgesi
  2) Lise Diplomasının aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesinin aslı
  3) Nüfus Cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi (T.C. Kimlik Numarası beyanı için)
  4) Askerlik Durum Belgesi
  5) İkamet Adresi Beyanı
  6) 8 adet 4.5 x 6 cm boyutunda vesikalık fotoğraf (Fotoğraflar güncel olmalıdır)
  7) Öğrenci katkı payı/öğrenim ücretinin ödendiğine dair banka dekontu  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı