Gündem Haberleri

  Üniversiteler sorunlu

  Hürriyet Haber
  21.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yeni öğretim yılına hazırlanan üniversiteler dert küpü. Kaynak ve öğretim elemanı yetersizliği, öğretim elemanlarının maaşlarının düşüklüğü ile öğrencilerin yönetime katılamaması, üniversitelerin temel sorunlarını oluşturuyor.

  Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Burhan Şenatalar, Türkiye'de yüksek öğretime milli gelirin yüzde 1'inden daha az pay ayrıldığını, üniversitelerin kütüphanelerinde, laboratuvarlarında yetersizlikler olduğunu belirtti. Prof. Şenatalar, kamunun üniversitelere daha fazla kaynak ayırmasını istedi. Öğretim üyesi yetersizliği nedeniyle 100'den fazla öğrenciye, bir öğretim üyesi düştüğüne dikkat çeken Prof. Şenatalar, ‘‘Üniversite öğretim elemanlarının maaşları yetersiz. Başarılı mezunlar araştırma görevlisi olmak istemiyor, mevcut araştırma görevlileri de doçent olduktan sonra ayrılıyor. Üniversitelerdeki maaş sorunu, aslında üniversitenin iyi eleman çekememesi, iyi elemanı üniversitede tutamaması sorunudur. Dolayısıyla da eğitimin kalitesi olumsuz etkileniyor’’ dedi.

  Öğretim Elemanları Sendikası (ÖES) Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Önder de, 18 yıldır yaşanan gelişmeler ve YÖK'ün uygulamaları sonucu üniversitelerin kategorize edildiğini belirterek, şöyle konuştu:

  ‘‘Sosyoekonomik nedenlerden ötürü toplumda büyük bir üniversite talebi var. Bir bölümünü üniversite denen yerlerde avutmak, o esnada kafalarını tarikat gibi sağ dokularla yoğurmak, öbür taraftan da şimdi 9'a çıkan (özel statülü üniversite) tipinde gerçek üniversiteye benzer kurumlar oluşturma politikası uygulanıyor. Harçları artırarak öğrencileri yönlendirecekler. Harçların yüksek olduğu özel statülü, iyi üniversitelere fakir öğrenciler gelemeyecek. Böylece toplumun bugünkü gelir dağılımının paralelinde üniversitede kastlaşma sistemi gündeme gelmeye başlayacak. Bunun özü de sermayenin zengin ve güçlü grupları üniversitel eğitim alanlarına hakim olarak, yarınki yöneticiyi, beşeri sermaye gücünü elinde tutmaya başlayacak. Yüksek öğretimin geleceği açısından umutlu değilim.’’


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı