Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Üniversiteler "hoca" bekliyor

  Hürriyet Haber
  16.11.2001 - 10:51 | Son Güncelleme:

  Devlet üniversitelerinde öğretim üyesi açığı yaşanıyor. Açık en fazla eğitim fakültelerini etkiliyor. eğitim fakültelerinin okul öncesi öğretmenliği bölümünde öğretim üyesi başına 394, sınıf öğretmenliğinde ise 380 öğrenci düşüyor.

  Özellikle İngilizce, okul öncesi ile Türk Dili ve Edebiyatı branşlarında öğretmen açığı kapatılamazken, eğitim fakültelerinde de öğretim üyesi krizi yaşanıyor.

  Öğretim üyesi açığı en çok eğitim fakültelerini etkilerken,  okul öncesi öğretmenliği bölümünde öğretim üyesi başına 394, sınıf öğretmenliğinde ise 380 öğrenci düşüyor.

  YÖK'ün verilerine göre, öğretim elamanı sayısı her geçen yıl artmasına karşın, artış öğrenci sayısındaki artışı karşılamıyor. Gelişmiş ülkelerde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı 5 ile 12 arasında değişirken, bu oran Türkiye'de 32'ye çıkıyor. Alanlara göre bakıldığında ise öğretim üyesi sıkıntısı daha da ağırlaşıyor. Özellikle eğitim fakültelerinde, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı rekor düzeylere ulaşıyor.Eğitim fakültelerinin okul öncesi öğretmenliği bölümünde bir öğretim üyesine 394 öğrenci düşerken, sınıf öğretmenliği bölümünde de 380 öğrenci bir öğretim üyesi ile ders görüyor. Ayrıca bir öğretim üyesine beden eğitimi bölümünde 151, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde 137, yabancı dil öğretmenliğinde 92, teknik eğitim bölümlerinde 82, mesleki eğitimde 67, sosyal bilimler öğretmenliğinde 59, fen bilimleri öğretmenliğinde ise 55 öğrenci düşüyor.

  Öğretim üyesi açığını en fazla hisseden üniversiteler sıralamasında ilk sırada Dumlupınar Üniversitesi bulunuyor. Dumlupınar Üniversitesi'nde öğretim üyesi başına 194 öğrencidüşüyor. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nde 70, Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde 61, Balıkesir Üniversitesi'nde 50 öğrenci bir öğretim üyesi ile ders yapıyor.

  30 BİN ÖĞRETİM ÜYESİ

  Sınavsız geçişe hazırlanan meslek yüksekokulları ise fakültelere göre öğretim elamanı sıkıntısını daha fazla yaşıyor. Fakültelerde öğretim üyesi başına 32 öğrenci düşerken, meslek yüksekokullarında ise 47 öğrenci bin öğretim üyesi ile ders yapıyor.

  YÖK, meslek yüksekokullarında öğrenci sayısının 5 yıl içerisinde 644 bine çıkacağını hesaplarken, meslek yüksekokullarının öğretim elamanı ihtiyacını ise 9 bin olarak belirledi. Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısının 35'e indirilebilmesi için ise 14 bin öğretim elamanına ihtiyaç olduğu hesaplandı.

  YÖK, lisans programlarındaki öğrenci sayısının 965 bine çıkacağını öngörürken, gelecek 5 yılda 7 bin öğretim üyesi ihtiyacı olacağını hesapladı. Lisans programlarında da 32 olan öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısının, 25'e indirilebilmesi için ise 15 bin 600 öğretim üyesine ihtiyaç duyuluyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı