Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Üniversiteden sıfır kilometre otomobil

  Hürriyet Haber
  24 Temmuz 2012 - 08:32Son Güncelleme : 24 Temmuz 2012 - 08:32

  LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversitelerin çoğu başarılı öğrencileri özel burs ve ücretsiz yurt olanaklarıyla kendisine çekmeye çalışıyor. Bunların arasında boğaz turu ve sıfır otomobil vaat eden de var.

  Milliyet'ten Sibel Kahraman'ın haberine göre, üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar en doğru tercihi yaparak üniversiteli olmaya çalışırken, üniversiteler de tanıtım günleriyle öğrenci çekmeye çalışıyor.

  Sonuçların açıklanmasıyla birlikte tanıtım atağına kalkan üniversitelerin kimi adayları boğazda gezdiriyor, kimi de rektöründen öğretim üyesine kadar seferber olup tercihler de yol gösteriyor. Üniversitelerin pek çoğu ise LYS’de derece yapan öğrencileri özel burslar ve ücretsiz yurt olanaklarıyla kendisine çekmeye çalışıyor. Gaziantep’de bulunan Zirve Üniversitesi’de ilk 100’e girip kendilerini tercih edenlere  sıfır kilometre  otomobil veriyor. Üniversitelerin tanıtım için yaptıkları programlar şöyle:

  Tercih ve tanıtım günlerinin başlamasıyla birlikte Bahçeşehir Üniversitesi; veli ve öğrencilere boğaz gezisi hazırladı.  Her gün 14.30 da hareket eden 300 kişilik tekne ile 2 saat boyunca boğaz gezisi yapılıyor. Bu sırada da adaylar hem fakülte öğretim örevlilerinden hem de uzmanlardan meslek ve tercihler ile ilgili bilgi alıyor.

  Yeditepe’de ücretsiz konaklama

  Yeditepe Üniversitesi üniversite adaylarını kampusunda gerçekleştirdiği tanıtım günlerinde ağırlıyor. Adaylar için İstanbul’un pek çok noktasından ücretsiz servis kaldırılıyor. Ayrıca şehir dışından gelen adaylara da kampus içinde yer alan yurtlarda ücretsiz konaklama olanağı sağlanıyor.İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından üniversite adayları için düzenlenen İTÜ Tercih Günleri’nde öğrencilerden mezunlara akademisyenlere kadar tüm üniversite ailesi hazır bulunuyor.
  Tanıtım günleri  İstanbul’un yanı sıra İzmir ve Ankara’da da düzenleniyor. İstanbul Üniversitesi’nin tanıtımı bu yıl 2 aşamada yapılıyor. İlk aşamada rektörlük binasında yapılan tanıtımda adaylar, üniversitenin fakülte, yükekokul ve burs, yurt, ERASMUS gibi birimlerini bir arada buluyor ve tercihleri ile ilgili merak ettikleri bilgileri alıyor. İkinci aşamada ise, fakülte ve yüksekokulların kendi yerleşkelerinde kurulan tanıtım ve tercih masalarında çalışmalara devam ediliyor.

  İlkokullar için kayıt dönemi

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokullara kayıt işlemlerini tamamladı. Veliler çocuklarının hangi ilkokula kaydedildiğini bakanlığın “http:// www. meb.gov.tr” internet adresinde yer alan Veli Bilgilendirme Sistemi’nden çocuklarının TC kimlik numaralarını yazarak öğrenebilecek. Mecburi ilköğretim çağına giren 66 aylık çocuklar ile 60-66 aylık arası çocuklardan toplam 2 milyon 313 bin 888 çocuk okula başlayacak.
  Bakanlık zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran “4+4+4 kanunu” gereği haftalık ders çizelgesine konulan derslerin hangi öğretmenlerce verileceğini belirledi. Buna göre; İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümleri ile İlahiyat Fakültesi’nden mezun olan öğretmenler; yeni konulan seçmeli derslerden Kuran-ı Kerim, Hazreti Muhammed’in Hayatı, Temel Dini Bilgiler derslerini anlatacak.

  Sabancı’dan sanal gezi

  Sabancı Üniversitesi’nin bu yıl ilk kez başlattığı uygulamayla da adaylar ve aileleri Sabancı Üniversitesi kampüsünün sanal harita uygulamasının yer aldığı map.sabanciuniv.edu adresinden kampüsü gezebiliyor ve susocial.sabanciuniv.edu adresinde yer alan Sorusu olan uygulaması sayesinde tüm sorularına yanıt bulabiliyor. Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker ve fakülte dekanları da adayların sorularını cevaplandırıyorlar.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı