Üniversitede yumurtalar IMF temsilcisini hedef aldı

Hürriyet Haber
14.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uludağ Üniversitesi’nde (UÜ) düzenlenen 16. İktisat Sempozyumu’na katılan IMF Türkiye Temsilcisi Mark Lewis, bazı öğrencilerin yumurtalı tepkisiyle karşılaştı.

Türkiye Ekonomi Kurumu (TEK) ve UÜ tarafından Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen Sempozyumun ikinci oturumuna konuşmacı olarak IMF Türkiye Temsilcisi Lewis ile TEK Başkanı Prof. Dr. Ercan Uygur katıldı. Kürsüye çıkan Lewis, “Türkçe iyi konuşamıyorum. İngilizce devam edeceğim” demesi üzerine salonu dolduranlardan alkış aldı. Birkaç dakika sonra Lewis, bazı öğrencilerin tepkisiyle karşılaştı. “IMF defol, üniversiteler bizimdir” diye bağıran bazı öğrenciler, Lewis’e yumurta attı, “IMF defol” yazılı pankart açtı. Lewis’e yumurta isabet etmedi. Tepki gösteren 7 öğrenci dışarı çıkarıldı. “Bu adil değil. Biz İngilizce anlamıyoruz” diyen bazı öğrenciler, salonu terk etti.

Kıbrıs Rum kesimi bankaları büyük risk altında

KIBRIS Rum kesiminin ekonomisini inceleyen ve ekonominin zor şartlar altında olduğunu belirten IMF, “tedbir alınmaması halinde durumun daha kötü olacağı” uyarısında bulundu. Rum basınına göre, IMF heyeti, “Rum ekonomisinin 2012’de daralma eğiliminde olduğunu, Rum bankacılık sisteminin yüksek risk altında bulunduğunu” tespit etti. IMF heyeti üyelerinden Wes McGrew de, “Alınması gereken bütçe tedbirlerinde indirim yapılması olanağı yok” dedi. IMF heyetindekiler, “Rehavete düşülürse şartların çok daha kötü olacağına”  vurgu yaptı.

Bankalar daha fazla borç silecek

FRANSA Maliye Bakanı François Baroin, şimdiye kadar Yunanistan’ın borcunun yüzde 21’ini silmesi beklenen özel sektör kreditörlerinin muhtemelen daha fazla borç silmesi gerekebileceğini ifade etti. Yunanistan için hazırlanan ikinci pakette özel sektörün Yunanistan ile ilgili kayıplarının muhtemelen yüzde 30-50 arasında olacağı bildirildi. Yunanistan’da resesyonun beklenenden derin olması ve ikinci kurtarma paketinin kabul edildiği temmuz ayından beri faiz oranlarının değişmesi nedeniyle söz konusu paketin koşulları yeniden gözden geçiriliyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı