Ege Haberleri

EGE

  Üniversitede taşlı eylem

  Hürriyet Haber
  21.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EGE Üniversitesi'nde yaklaşık 250 öğrenci, İletişim Fakültesi'nde okurken okulun tuvaletinde asılı bulunan Serkan Eroğlu'nun 3'üncü ölüm yıldönümü ve cezaevi olaylarıyla ilgili gösteri düzenledi. Eylemciler, Bornova Cumhuriyet Meydanı'nda basın açıklaması isteyince Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Baylas, kampuste her türlü yürüyüş ve toplantı yapabileceklerini, ancak dışarı çıkılmasına polisin izin vermeyeceğini bildirdi.

  Taşlı saldırı

  EYLEMCİLER ısrarla kampus girişine yöneldi. Rektör Yardımcısı Baylas, polis şefleri, Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Tekin ve Güvenlik Şube Müdürü Cemil Taşkın'la görüştü. Polis şefleri, Prof. Dr. Baylas'tan öğrencileri ikna etmesini istedi. Yürüyüşü sürdüren bazı öğrenciler kendilerine yaklaşan polis şeflerine taş atmaya başlayınca ortalık karıştı.

  2 PANZER öğrencilere su sıkarak Eczacılık Fakültesi'ne kadar geriletti. Panzerleri de taşlayan öğrenciler yine kampus girişine doğru ilerlemeye başladı, polisin megafonla uyarılara aldırmadı.

  EYLEM sırasında Çevik Kuvvet ekipleri içeri sokulmadı, kampus girişinde bekletildi. Daha sonra öğrenciler basın açıklaması yaparak Serkan Eroğlu'nun ölümünün 3'üncü yıldönümünde katillerinin bulunamadığını, bunu protesto ettiklerini, yasal hakları olan basın açıklamasının ise yaptırılmadığını söyledi. Yaklaşık 250 kişi, 2.5 saatlik eylemde cezaevi olaylarını da protesto etti.

  Ege Üniversitesi öğrencileri taşlarla ve çöp bidonlarıyla yola barikat kurdu. Boyalı ve basınçlı su sıkan iki panzer barikatları aşarken taş yağmuru altında kaldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı