ANTALYA HABERLERİ

ALANYA HABERLERİ

Üniversitede Demirbaş Krizi  

Salim UZUN/HÜRRİYET
12.10.2017 - 11:38Son Güncelleme :

Alanya Alaadin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı’na tahsis edilen özel konuta yapılan 128 bin 624 liralık beyaz eşya ve mobilya alımı üniversitede krize neden oldu. 

Salim UZUN/HÜRRİYET

ALANYA Alaadin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı’na tahsis edilen konuta yapılan 128 bin 624 liralık tefrişat harcaması üniversiteyi karıştırdı. Harcamanın Maliye Bakanlığı’ndan onay alınmadan gerçekleştirildiği vurgulanırken, usulsüz harcama iddiaları, içeriğinde resmi yazışmaların bulunduğu bir ihbar mektubuyla Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ve Dışişleri Bakanı Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’na gönderildi.Üniversitede Demirbaş Krizi

Alanya Alaadin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı

 

 87 BİN LİRA BEKLEMEYE ALINDI

Mektubun içeriğinde; 128 bin liraya ulaşan harcamanın üniversitenin kuruluş döneminde (2015) gerçekleştirildiği, bu harcamanın 41 bin 465 liralık kısmının tutuklu eski Rektör İsrafil Kurtcephe döneminde Akdeniz Üniversitesi bütçesinden karşılandığı, geri kalan 87 bin 159 liralık bedelin ise ödemesi beklenen ürünler listesine alındığı belgelendi.

Üniversitede Demirbaş Krizi

 ‘KARŞI ÇIKANLAR SÜRÜLDÜ’

 İhbar mektubunda ayrıca Maliye Bakanlığı’na gönderilen 4 sayfalık malzeme listesi sunularak şu ifadelere yer verildi: “128 bin liralık usulsüz alıma karşı çıkan üst düzey personeller sürüldü. Bakanlıktan izin çıkmayınca da Manavgat’taki işletmelerden yapılan harcamaların nasıl ödeneceği krizi ortaya çıktı. Bunun üzerine 87 bin liralık ödeme usulsüz yöntemlerle yapılmaya başlandı.”

 ‘HOCANIN ÖZEL EŞYALARI’

 İddialarla ilgili açıklama yapan Alaadin Keykubat Üniversitesi Genel Sekreter Vekili Yavuz Uysal, şöyle dedi: “Alımlar için Maliye Bakanlığı’na görüş yazısı yazılmış. Maliyeden cevap gelmeyince bu sefer hocamız kendi bütçesinden bu şeyi ödemiş. Bunun makbuzları bizde var. Bunlar zaten demirbaşa kaydedilmedi. Bunlar hocanın kendi özel eşyaları.”

Üniversitede Demirbaş Krizi

 ‘MALİYE AYARLAYIN DİYOR’

 “Bu diğer üniversitelerde de benzer şekilde oluyor. Maliye ‘Bunu bir şekilde ayarlayın’ diyor. Hoca aslında toplam ne kadar tutuyorsa bunu aldırıp evine de koyabilirdi. Ama hoca özel eşyası olarak parasını ödemiş. 40 bin liralık kısım ise demirbaşa kaydedildi. Yani önce alım yapılmış daha sonra bakanlığa sorulmuş.”

 FETÖ VURGUSU

 Konuyla ilgili ayrıca yazılı açıklama yapan Alaadin Keykubat Üniversitesi Rektörlüğü, şu bilgileri aktardı: “Akdeniz Üniversitesi tarafından temin edilen demirbaş malzemeler taşınır kayıt sistemine kayıt edilmiştir. Geriye kalan tefrişatlarla ilgili devletimizin tek kuruşu kullanılmamıştır. Bu malzemeler Rektörümüzün şahsi malı olup ödemelerini kendi imkânlarıyla taksitler halinde yapmıştır. Bu iddiaların FETÖ mensuplarının iftirası olduğu düşünülmektedir.”

Etiketler: hürriyetakdeniz

Yasal Bilgilendirme

Alanya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Alanya ilinden Üniversitede Demirbaş Krizi   hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ekim 2017 tarihinde saat 11 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üniversitede Demirbaş Krizi   haberi güncellenecektir.


  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  09 Kasım 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:45
  • Guneş
   07:22
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   15:41
  • Akşam
   18:01
  • Yatsı
   19:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  ANTALYA NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Faruk Eczanesi

   Alanya
  • Şükran Eczanesi

   Alanya
  • Akgün Eczanesi

   Alanya
  • Yeni Konaklı Eczanesi

   Alanya
  • Tezcan Eczanesi

   Alanya
  Sayfa Başı