Gündem Haberleri

  Üniversitede çifte eylem

  Hürriyet Haber
  01.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÖĞRETİM üyeleri pankartlarla eylem yapıp, zam istediler. Son derece düzenli ve sakin bir şekilde eylemlerini sona erdirdiler. Öğrenciler ise biraz itiş kakış yaşadıktan sonra basın açıklaması yapabildiler.

  İSTANBUL Üniversitesi'nde öğretim görevlileri ve ardından da iki ayrı öğrenci grubu dün eylem yaptı. Olaysız geçen gösteriler, basın açıklamasıyla sona erdi. İstanbul Üniversitesi merkez binasının bahçesinde biraraya gelen 50'yi aşkın öğretim elemanı rektör Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu ve üniversite yönetim kurulunun da destek verdiği gösteride maaşlarına zam istedi. Öğretim elemanları, ‘Şimdi öğretim elemanı konuşuyor’ adını verdikleri eylemde ellerinde, 'Çetelere değil, Eğitime bütçe', 'Eğitimde özelleştirmeye hayır', 'Yaşasın özerk, demokratik üniversite mücadelemiz', 'Dinden, devletten, sermayeden bağımsız üniversite', 'Sefalet ücretine hayır', 'Alçak ücretle yüksek öğretim olmaz', 'Ekmek kavgası değil, bilimsel üretim' yazılı dövizleri taşıdılar.

  AÇLIK GREVİNE DESTEK

  Öğretim görevlilerinin yaptığı basın açıklamasının ardından, Edebiyat Fakültesi ve ana kampusta toplanan yaklaşık 100 kişilik grup dışarı çıktı. ‘Ölüm orucu 42. gününde. Hücrelere izin vermeyeceğiz’ yazılı pankartlar taşıyan grubu polis fakültenin kapısında durdurdu. Basın açıklaması yapan öğrenciler, F tipi cezaevi uygulamasının durdurulması için cezaevlerinde süren açlık grevini desteklediklerini belirttiler. Öğrenciler açıklamanın ardından fakülteye geri döndü. Ana kampustaki ikinci eylemde, MİT'le ilişkisi olduğu iddiaları ortaya atılan Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Ferman Demirkol protesto edildi. 'Ferman devletin, üniversiteler bizimdir.', 'Ferman dışarı eğitim içeri.', 'Çeteler devletin üniversiteler bizimdir' diye slogan atan 300 kişilik grup, ana kapıya yürüdü. Polisle görüştükten sonra dışarı çıkan öğrenciler basın açıklamasında Demirkol'u üniversitede istemediklerini belirtti. Öğrenciler daha sonra slogan atarak kampusa döndü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı