Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Üniversite sorunları türban altına gizlendi

  ANKA
  09 Ekim 2007 - 16:44Son Güncelleme : 09 Ekim 2007 - 10:14

  Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, “Yıllardır ülkenin pek çok sorunu üniversitenin kavramsal çatısı üzerinden konuşulmuş ve üniversitelerin kendi sorunlarını tartışmasına izin verilmemiş, üniversitenin sorunları da Cumhuriyetin, darbenin, türbanın altına gizlenmiştir” dedi.

  Prof. Dr. Yeşildere yaptığı açıklamada, üniversitelerin AKP hükümetinin iktidarında 5’nci kez akademik faaliyetlerine başladığını belirtti. Üniversiteler üzerindeki 12 Eylül baskısının sürdüğünü ifade eden Yeşildere, “Üniversiteler akademik özgürlük ve idari özerkliğini kaybetmiş, mali sorunlarını piyasa koşulları içerisinde çözme durumu ile karşı karşıya kalmıştır. Bu nedenle de üniversiteler siyasi iktidarların, devletin, sermayenin ve kimi zamanda dinin baskısı altında bilim üretme ve ürettiği bilimi teknolojiye ve topluma aktarma ve aydın insan yetiştirme işlevini önemli ölçüde kaybetmiş bulunmaktadır” dedi.

  HÜKÜMET YÖK GERGİNLİĞİ

  Hükümet ile YÖK arasında yaşanan gerilime dikkat çeken Prof. Yeşildere, söz konusu gerilimin, “üniversitelerin ve bilimsel faaliyetin özgürleşmesi ve daha nitelikli bir hale gelmesine yönelik” olmadığını, çatışmanın, “iktidarın paylaşım mücadelesi” biçiminde gerçekleştiğini kaydetti.

  Akademisyen yetiştirilmesi önündeki engellerin giderek arttığını belirten Yeşildere, üniversitelere ayrılan ödenek ve öğretim elemanlarının ücretlerinin de giderek azaldığını kaydetti.

  TÜRBAN TARTIŞMALARI

  Prof. Yeşildere, AKP’nin Anayasa çalışmalarına da değindi. Üniversitelerdeki türban yasağının tartışılmasını eleştiren Yeşildere, “Türkiye’deki rejim tartışmalarının açık biçimde üniversite üzerinden yapıldığını göstermektedir. Bunun nedenleri sorgulanmalıdır. Çünkü yıllardır ülkenin pek çok sorunu üniversitenin kavramsal çatısı üzerinden konuşulmuş ve üniversitelerin kendi sorunlarını tartışmasına izin verilmemiş, üniversitenin sorunları da Cumhuriyetin, darbenin, türbanın altına gizlenmiştir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı