KONYA HABERLERİ

Üniversite sanayi işbirliği ile laboratuvarlar kuruldu

AA / Abdullah Yıldiz
12.01.2015 - 16:24Son Güncelleme :

- Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesine sanayi işbirliği ile kurulan üç yeni laboratuvarda yapı elemanlarının ısı iletim katsayıları, su tutma, ses yalıtımının ölçümleri yapılacak

AA / Abdullah Yıldiz

KONYA (AA) - Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesine sanayi işbirliği ile her türlü yapı elemanlarının ısı iletim katsayıları, su tutma ve ses yalıtımlarının ölçüleceği üç ayrı laboratuvar kuruldu.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Altınışık, kurulan laboratuvarlar hakkında bilgi verdi.

Türk Standartları Enstitüsü tarafından incelenen laboratuvarların "Deney Yapılabilecek Laboratuvar" kapsamına alınarak başta Konya olmak üzere tüm Türkiye'nin hizmetine sunulduğunu belirten Altınışık, enerji tüketiminin üçte birinin ısınma amaçlı kullanıldığını, bu nedenle bu tür laboratuvarların önemli olduğunu vurguladı.

- Sanayi desteği

Altınışık, enerji tasarrufu gözetilmeden yapılan uygulamaların çevre kirliliği ve insan sağlığına olumsuz etki yaptığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Binalarda sabit yatırımları azaltmak, enerji tasarrufu sağlamak ve çevresel etkileri iyileştirmek için enerji kullanımı ile ilgili olarak bazı zorunlu kurallar dizini uygulamaya konulmuştur. TS 825 olarak adlandırılan bu standart ile binalarda ısı kayıp ve kazançlarını önleyerek enerji giderlerini, dolayısıyla işletme giderlerini azaltmak, binaların ömrünü uzatmak ve değerini korumak amaçlanmıştır. Ayrıca yalıtım binanın kullanım amacına uygun olarak, sağlık ve konfor şartlarını sağlar ve inşaat sektörüne canlılık getirir. Bu amaç doğrultusunda kurulan laboratuvarlar Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünde sanayinin büyük desteği ve üniversitemiz Bilimsel Araştırma Projeleri desteği ile Konya ve tüm Türkiye’ye hizmet sunmaya başlamıştır."

Laboratuvarların kurulumunda sanayi kesiminin desteğinin de önemli olduğunu dile getiren Altınışık, laboratuvarda TS EN ISO 8990 esaslarına göre yapı elemanlarının ısı iletim katsayıları, TS EN ISO 10142-2, TS EN 10140-4 ve TS EN ISO 10140-5 esaslarına göre yapı elemanlarında ses yalıtımı ve ASTMC 1134-90 standartlarına göre yapı elemanlarının su tutma özelliğinin ölçülebildiğini anlattı.

Türkiye’de bu kadar hassas ölçüm yapan bir laboratuvar bulunmadığını bildiren Altınışık, "Her türlü yapı elamanının ısı iletim katsayısı, ses yalıtımı ve su tutma özelliği son derece güvenli bir şekilde ölçülmektedir" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Konya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Konya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Üniversite sanayi işbirliği ile laboratuvarlar kuruldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  15 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:51
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   15:55
  • Akşam
   18:21
  • Yatsı
   19:46
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı