AĞRI HABERLERİ

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

AA / Orhan Güngör
20.02.2015 - 15:54Son Güncelleme :

- Ağrı'daki camilerde görev yapan din görevlileri, üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesini, cuma hutbelerinde ele aldı

YEREL HABERLER AĞRI

AA / Orhan Güngör

AĞRI (AA) - Ağrı'daki camilerde görev yapan din görevlileri, Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesini, cuma hutbelerinde ele aldı.

Hutbede, karınca kadar küçük bir varlığın bile incitilmesine rıza göstermeyen Allah'ın, canın kutsal ve dokunulmaz olduğunu insanlara bildirildiği belirtildi.

"Siz yeryüzündekilere merhamet edin ki Yüce Allah da size merhamet etsin" denilen hutbede, şunlar kaydedildi:

"Hiç kuşkusuz bu hayatta merhamete en layık olan varlık, yeryüzünün kıymetlisi insanoğludur. Allah'ın mükemmel biçimde yarattığı ve kendi ruhunda üflediği insan, bağrında taşıdığı ilahi öz ile saygıya layık olandır. Rengi, dili, ırkı ve cinsiyeti fark etmeksizin, insan olmakla her türlü dokunulmazlık hakkına doğuştan kavuşandır. Kendisi bile kendi canına kıyma, intihar ederek yaşamını sonlandırma hakkına sahip değildir. Hele bir başkası hukukun ve ahlakın sınırlarını aşarak asla ona el uzatamaz. Öyle ki inancımıza göre bir insanı öldüren, bütün insanları öldürmüştür. Bir insanı yaşatan da bütün insanları yaşatmıştır."

Ülkenin bir hafta önce acı bir hadiseyle sarsıldığı ve hayatının baharında olan genç bir kızın hunharca katledildiği anımsatılan hutbede, bu olay karşısında toplumun yüreğinin dağlandığı aktarıldı.

Hutbede, şu ifadelere yer verildi:

"Bu olay bize, aynaya bakmamızı, silkinip kendimize gelmemizi ve şiddetle büyüyen şiddet fırtınası karşısında yenik düşmeyen, şefkatli ve güçlü yürekler inşa etmemizi istedi. Bize merhamet toplumu olmanın, Peygamber ahlakıyla benzemenin, hırsı, kini ve öfkeyi yenmek için emek vermenin zamanı gelmedi mi? Mümin, her hal ve şartta merhameti kuşanmak, rahmet nazarıyla çevresine bakmak, insaflı ve vicdanlı davranmak zorundadır. Zulmü beslemek, şiddeti haklı görmek, merhametsizliğe bahane üretmek asla müslüman kimliği ile bağdaşmaz. Cinayete kurban verdiğimiz bütün yavrularımıza, kızlarımıza, kadınlarımıza ve masum canlara Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ağrı haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ağrı ilinden Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Şubat 2015 tarihinde saat 15 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi haberi güncellenecektir.

AĞRI NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:27
 • Guneş
  07:13
 • Öğle
  12:13
 • İkindi
  14:37
 • Akşam
  16:52
 • Yatsı
  18:26
Sayfa Başı