BURSA HABERLERİ

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

AA / Büşra Nur Özcan
18.02.2015 - 17:53Son Güncelleme :

- Sanatçı Koçyiğit: "Kadına şiddet, ülkemizde artık tahammül sınırlarını aştı" - "İlk kez bu ülkede, sağcısı, solcusu, o görüşlü bu görüşlüsü, bütün millet olarak hep beraber bu acıyı yüreğimizden hissettik. Son yıllarda belki de ilk kez milletçe acı bir duyguyu paylaştık"

AA / Büşra Nur Özcan

BURSA (AA) - Sanatçı Hülya Koçyiğit, Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesine ilişkin, "Kadına şiddet, ülkemizde artık tahammül sınırlarını aştı" dedi.

Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen "Tecrübe Konuşuyor Projesi" kapsamında gençlerle bir araya gelen Koçyiğit, etkinlik öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Koçyiğit, Aslan'ın ölümüyle sonuçlanan olayın hatırlatılması üzerine, kadına şiddetin her dönemde var olduğunu söyledi.

Zihniyetin değişmemesi halinde kadına şiddetin var olmaya devam edeceğini belirten Koçyiğit, şöyle konuştu:

"Kadına şiddet, ülkemizde artık tahammül sınırlarını aştı. İlk kez bu ülkede, sağcısı, solcusu, o görüşlü bu görüşlüsü, bütün millet olarak hep beraber bu acıyı yüreğimizden hissettik. Son yıllarda belki de ilk kez milletçe acı bir duyguyu paylaştık. Bu acı olaydan ders almalıyız. İnsanlığımızdan utandık, mahcup olduk. Ben seslendim; 'Ey insanoğlu, insanlığından utan.' Bu büyük bir ders, büyük bir ibret. Dilerim aklımız başımıza gelir ve ne yapmamız gerektiğine bir kez daha oturur, milletçe karar veririz. Kanunlar yok mu? Var, en ağırlaştırılmış kanunlar var ama uygulamada eksikler var. Birçok hakim, savcı iyi halden, yok tahrikten, yok şundan bundan hep kadınların aleyhine neticeler, hep bu kabahati işleyen insanların suçlarını hafifletmek için bahaneler buluyor. Dilerim vicdanlı hakimlerimiz, bundan böyle verdikleri cezanın en iyi şekilde uygulanmasını sağlar."

Bir gazeteci Koçyiğit'e, idam cezasının gündeme getirilmesi hakkında düşüncelerini sordu.

İnsan olanın, bir başka insanın canının bile bile alınmasını istemeyeceğini dile getiren Koçyiğit, "Ancak istediğim; en ağırlaştırılmış şekilde, ömür boyu, hiçbir şekilde affedilmeden bu tür suçlar işleyen insanların ceza görmesi" ifadesini kullandı.

Daha sonra Koçyiğit, çocukluğundan başlayarak tiyatroya adım atması, filmlerinin yapım süreci, oyunculuk aşaması gibi konuları ve deneyimlerini gençlerle paylaştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Şubat 2015 tarihinde saat 17 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:23
 • Guneş
  08:10
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:46
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı