ŞIRNAK HABERLERİ

Üniversite öğrencisi Özgecan’ın öldürülmesi

AA / Ekrem Payan
20.02.2015 - 18:05Son Güncelleme :

- Şırnak’taki sivil toplum kuruluşları, Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın tecavüz edildikten sonra yakılarak öldürülmesini tepkiyle karşıladı

YEREL HABERLER ŞIRNAK

AA / Ekrem Payan

ŞIRNAK (AA) - Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın tecavüz edildikten sonra yakılarak öldürülmesi, Şırnak’taki sivil toplum kuruluşlarınca tepkiyle karşılandı.

Şırnak Nuh Eğitim Der Başkanı Nurettin Tatar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cinayetin toplum içinde büyük bir infiale yol açtığını ancak Özgecan üzerinden siyaset yapıldığını ve bunu şaşkınlıkla izlediklerini söyledi.

Olayın ardından gündeme gelen idam tartışmalarının çözüm olarak görmediklerini ifade eden Tatar, "Topluma özellikle yeni nesile Allah korkusunu aşılamak gerekiyor. Elbette ki bu tür vahşeti yapanların en ağır şeklinde cezalandırması taraftarıyız. Böyle bu suçu kimse işlemesin" dedi.

Şırnak İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği Başkanı Eyyüp Böçgün de, toplumdaki ahlaki çöküntüye dikkat çekerek, kadına şiddet, tecavüz olayların son yıllarda büyük bir artış göstermesinin düşündürücü olduğunu belirtti.

Cinayetlerin işlenmesinde kitle iletişim araçlarının büyük bir payı olduğunu savunan Böçkün, "Televizyon, internet kullanımında yaş oranının oldukça küçüldüğünü ve gösterilen dizilerdeki ahlaki boyutu malumdur. Dizilerdeki kin nefretler ne yazık ki kişileri etkilemekte ve bu tür vahim olaylar meydana gelebilmektedir" diye konuştu.

Şırnak Aile Destek Merkezi Müdürü Hüsniye Yüksel Sanır ise, son zamanlarda kadına yapılan şiddeti kınadıklarını bu ahlaki çöküntünün ancak aile arasındaki eğitimlerle çözüme kavuşabileceğini dile getirdi.

Sanır, şunları kaydetti:

"Bu tür ahlaki çöküntüleri ve travmaların önüne geçilmesi lazımdır. Devletin acil bir paket hazırlayarak bu konuya ciddi şekilde eğilmesi gerektiğine inanıyoruz. Çünkü sigara, alkol ve uyuşturucu içme yaşı çok küçük yaşlara inmiş durumdadır. Bu minvalde gerek bizlerin gerekse Aile Politikalar Bakanlığı nezdinde ciddi atılımların yapılması gerektiğine inanıyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şırnak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şırnak ilinden Üniversite öğrencisi Özgecan’ın öldürülmesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Şubat 2015 tarihinde saat 18 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üniversite öğrencisi Özgecan’ın öldürülmesi haberi güncellenecektir.

ŞIRNAK NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  05:23
 • Guneş
  07:05
 • Öğle
  12:13
 • İkindi
  14:44
 • Akşam
  17:00
 • Yatsı
  18:31
Sayfa Başı