ANKARA HABERLERİ

Üniversite öğrencilerine Çin fırsatı

Can ERÖZDEN-Bahattin GÖNÜLTAŞ/AA
15.08.2017 - 16:36Son Güncelleme : 17.08.2017 - 08:48
Can ERÖZDEN-Bahattin GÖNÜLTAŞ/AA

Çin merkezli bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Huawei’nin küresel sosyal sorumluluk projelerinden Geleceğin Tohumları 2017 Programı'na Türkiye'deki 7 üniversiteden katılacak 10 öğrenci, Çin'de teknoloji eğitimi alacak. Geleceğin Tohumları 2017 Programı'nın başlaması dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muammer Yıldız, şirketlerin sosyal sorumluluk alarak öğrencilerin yetişmesine yardımcı olmalarının önemli olduğunu belirterek, "Bir sosyal sorumluluk olarak Türk çocuklarının Çin’e eğitime gitmesi, bizim temel hedeflerimiz açısından çok önemlidir. Bunu destekliyoruz. Sivil toplum ve şirketler tarafından yapılan bu çalışmaların artmasını istiyoruz. Bu sosyal sorumluluk projesini ortaöğretim kurumlarında uygulayabiliriz” diye konuştu.

YETENEKLERİNİ GÖSTERECEKLER

Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ise Huawei'nin başlattığı sosyal projenin, Türk gençlerinin yeteneklerini göstermelerine platform sağladığını belirterek, programın iletişim sektörüne uzman yetiştireceğini ve Türkiye'nin dijital teknolojisinin gelişimine katkıda bulunacağını kaydetti. Yu, Çin-Türkiye ilişkilerinin tarihin en iyi döneminde olduğunu, ekonomi, kültür ve teknoloji gibi alanlarda büyük bir potansiyelin bulunduğunu dile getirerek, öğrencilerin teknoloji sektöründe seçkin uzmanlar haline gelerek, iki ülkenin teknoloji alanındaki iş birliğine katkıda bulunan ‘teknoloji elçileri’ olabileceklerini sözlerine ekledi. Huawei Türkiye Genel Müdürü Li Shen de projeyle katılımcıların farklı kültürlü bir çalışma ortamında deneyim kazanacaklarını kaydederek, Çin'e gidecek öğrenci grubunun ileride Türkiye'nin bilişim ve iletişim teknolojileri sektörünün nitelikli uzmanlarından biri olmalarını ve Türkiye'nin 2023 vizyonuna katkıda bulunmalarını temenni etti.

HUAWEİ ZİYARETİ

Önceki yıllarda 4 üniversiteden 15 öğrencinin katılımıyla tamamlanan program, yeni döneminde Boğaziçi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Altınbaş Üniversitesi ve Koç Üniversitesi olmak üzere 7 üniversiteden 10 öğrencinin katılımıyla başladı. Üniversite öğrencileri Çin'e giderek, bu ülkenin kültürünü tanıma ve teknoloji eğitimi alma imkânı bulacak. Programın kültürel ayağı Pekin'de, teknik aşaması ise Shenzhen'de gerçekleştirilecek. Öğrenciler, Shenzhen'de teknoloji eğitimi alacak ve Huawei'nin ana merkezini ziyaret etme imkanına erişecek. Program, 9-23 Eylül arasında Çin'de düzenlenecek.

Etiketler: çin , üniversite , öğrenci , huawei

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Üniversite öğrencilerine Çin fırsatı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ağustos 2017 tarihinde saat 16 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üniversite öğrencilerine Çin fırsatı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:45
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:21
  • Akşam
   19:00
  • Yatsı
   20:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı