Gündem Haberleri

  Üniversite mezunu yabancı kaçak işçiler

  Fevzi KIZILKOYUN/ANKARA, (DHA)
  27.10.2011 - 14:41 | Son Güncelleme:

  ANKARA’da yasadışı yollarla Türkiye’ye getirilerek çalıştırılan Gürcistan uyruklu 6’sı kadın, 20 kişi yakalandı. İşlemlerin ardından sınırdışı edilen kaçaklardan bazılarının üniversite mezunu olduğu belirtildi.

  İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Yenimahalle İlçesi Yukarıyurtçu Mahallesi’nde bir inşaat alanında yabancı uyruklu kaçak işçilerin çalıştırıldığı bilgisine ulaşınca çalışma başlattı. Jandarma ekipleri, 14 bin 800 konutlu inşaat alanında yaptıkları kimlik kontrollerinde, Türkiye’ye kaçak yollarla getirilen Gürcistan uyruklu 6’sı kadın, 14’ü erkek toplam 20 kişiyi gözaltına aldı. Şüpheliler, ifadelerinde, ülkelerinde ekonomik kriz olduğunu, iş bulamadıklarını ve daha iyi bir hayat için Türkiye’ye geldiklerini söyledi. Yapılan işlemlerin ardından kaçaklar sınırdışı edildi.

  ÜNİVERSİTE MEZUNU TEMİZLİK İŞÇİSİ

  Yakalanan kaçak işçilerin Kocaeli merkezli bir temizlik şirketi aracılığıyla işe alındığı ve aylık 750 lira karşılığında sigortasız olarak inşaat ve temizlik işlerinde çalıştırıldığı öğrenildi. Temizlik işlerinde çalıştılan yabancı uyruklu kadınlarının çoğunluğunun üniversite mezunu olduğu ve bazılarının da yüksek lisans yaptığı kaydedildi.

  Bu arada, inşaat şantiyesi yetkilileri ile Kocaeli merkezli temizlik şirketi yetkilileri hakkında ise ’4817 Sayılı Yabancıların Çalıştırılmasına Dair Kanuna Muhalefet’ suçundan yasal işlem yapıldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı