ANKARA HABERLERİ

Üniversite mezunu gençlerle birlikte Türkiye’de işsizliğin kalitesi hızla yükseliyor

Hande BAŞPINAR
02.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye’de övünelemeyecek bir kalite yükselmesi olduğunu ifade eden MPM Yönetim Kurulu Başkanı Akansel Koç, bunu "Ülkemizde işsizliğin kalitesi yükseliyor" sözleriyle açıkladı.

Hande BAŞPINAR

TÜRKİYE’de hala nitelikli eleman sıkıntısı olduğuna dikkat çeken Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) Yönetim Kurulu Başkanı Akansel Koç, "Övünemeyeceğimiz bir kalite yükselmesine sahibiz. Ülkemizde işsizliğin kalitesi yükselmiş durumda. Üniversite mezunu işsizlerin sayısı her geçen gün artıyor" dedi. Bu kalite artışından mutluluk duymanın mümkün olamayacağını ifade eden Koç, "Kişiyi talihine bırakmak yerine, insanları mesleki becerilerine göre yetiştirmek lazım. Meslek liseleri ve meslek yüksek okullarının, ihtiyaca cevap verecek şekilde çoğaltılması gerekiyor" diye konuştu.

Türkiye’de kurumsallaşmanın zayıf olduğuna dikkat çeken Koç, piyasaların durumunu değerlendirdi ve merkezin çalışmalarını anlattı:

"Türkiye’de aile işletmeciliği ön planda. Aile işletmeciliğinden oluşan verim düşüklüğünü araştırıyoruz. Türkiye’de yüz senenin üzerinde şirket sayısı çok az. İzmir’deki araştırmamızda aile işletmeciliğinden dolayı varlığını devam ettiremeyen şirket oranı yüzde 70’in üzerinde çıktı. Bu yüzde 70’in yüzde 90’ının varlığını devam ettirememe nedeni de kardeş eşlerinin geçimsizliği. Kurumsallığın ve profesyonelliğin ön plana çıkması gerekiyor.

Verimlilik eğitimi şart

Deri sektöründeyim. Tuzla, Çorlu, İzmir, Uşak ve Gerede’ye yayılmış tabakhanelerimiz var. Tuzla’nın işçisi çok verimlidir. Bizim bir işçimiz, Çorlu’daki iki işçiye bedel çalışıyor. Benim yüz kişiyle yaptığım bir işi, Gerede’de aynı kapasitedeki bir tabakhane 500 kişiyle yapabiliyor. Avrupa’yla, İtalya’yla kıyasladığımızda İtalya’nın bir işçisi benim üç işçime bedeldir. İnanılmaz bir çalışma sistemine sahipler.

Engellileri saklıyoruz

Ekonomik krizde öncelik, verimlilik eğitimleri olmalıydı. İşin yoğun olmadığı dönemlerde insanları eğitebilirsiniz. Bunu dahi yapamadık. Engellilerimizi saklayan bir ülkeyiz. Engellilerin engeli olmayan taraflarını ön plana çıkaracak şekilde mesleki beceri kazandırma kursları düzenliyoruz. 50 ildeki projelerimizin 30’dan fazlasında bunu uyguladık. Birçoğu da devam ediyor. Bölgelerin unutulmaya yüz tutmuş değerlerini yaşatmaya çalışıyoruz."

Uluslararası açılımlar var

"MPM
uluslararası alanda da çok ciddi açılımlar yapıyor. Merkezimiz Avrupa Verimlilik Merkezleri Birliği’nin (EANPC) Başkan Vekilliği görevini yürütmektedir. Bunun yanında 16. Dünya Verimlilik Kongresi, 2010 yılında merkezimiz ev sahipliğinde Türkiye’de yapılacaktır. Geçtiğimiz Eylül ayında Güney Afrika’da gerçekleştirilen 15. Dünya Verimlilik Kongresi’nde bizimle birlikte Hindistan ve Çin de 16. Kongre’nin ev sahipliği için aday oldular ancak yapılan oylamalarda Türkiye kazandı. Bu da aslında yabancıların ülkemize ve Merkezimize güvenlerinin bir göstergesidir. Kongrenin ana temasını "Yeni Yönelimlerin Eşiğinde Verimlilik: Toplumsal, Ekonomik ve Çevresel Sorumluluğa Sahip Bir Dünya Yaratmak" olarak belirledik.

Dünya, küresel ekonomik kriz de dahil olmak üzere birçok alanda sorun yaşamaktadır. Bu sorunlarla baş edebilmek ve tüm alanlarda sosyal, ekonomik ve çevresel sorumluluğu yaratabilmek için sadece verimlilik artışlarında bir sıçrama yaratmanın değil aynı zamanda verimliliği farklı biçimlerde değerlendirmenin de gerekliliği ortaya çıkmıştır. Kongrede, sürdürülebilir verimlilik artışının yeni verimlilik yaklaşımlarıyla nasıl sağlanabileceği yanında, krizleri aşmak konusunda verimliliğin önemli rolü tartışılacaktır. Kongreyle bir ilke de imza atmış olacağız."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Üniversite mezunu gençlerle birlikte Türkiye’de işsizliğin kalitesi hızla yükseliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:53
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:49
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı