Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Üniversite hastanesi 10 yılı devirdi

  Hürriyet Eğitim
  02 Eylül 2015 - 11:47Son Güncelleme : 02 Eylül 2015 - 11:47

  Son yıllarda sayıları artan vakıf üniversitesi hastanelerinden olan Yeditepe Üniversitesi Hastanesi 10’uncu yılını kutluyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı ve Hastane Başhekimi Doç. Dr. Faruk Yencilek, “Hastanemizde 10 yılda gerçekleştirilen ‘ilk’ler, insanlık tarihine armağanımız” dedi.

  Kurulduğu 26 Ağustos 2005’ten bu yana Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Türkiye’de sağlık alanında birçok önemli çalışmalara imza attı. Bunlar arasında Türkiye’deki ilk daimi yapay kalp pompası operasyonu, impella cihazı ile bypass ameliyatı, ulusal koklear implant projesi, çift balon endoskopi yöntemi, yeni ses cerrahisi teknikleri, sesin karakteristiğini ve tınısını düzelten, ses bozukluğu olan kişilerin kullanım konforunu arttıran yeni teknikler, ürolojide fleksible üreteroskopi ilk uygulaması ve İstanbul’da ilk kez kalp nakline köprüleme amaçlı yapay kalp pompası implantasyonu gibi birçok uygulama olduğu belirtiliyor. Ayrıca dünyada ilk kez yapılan ‘damarlı kemik nakli’de bu üniversite hastanesinde yapıldı.

  10 yıl önce Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’ni insan kaynağı, teknolojik altyapı ve üst düzey sağlık hizmeti ile bir bütün olarak kurmayı amaçlayarak yola çıktıklarını anlatan Başhekim Doç. Dr. Faruk Yencilek, “Yine Yeditepe Üniversitesi Laboratuvarları’nda geliştirilen ve patenti alınan bakterileri ve virüsleri tamamen öldüren özel bir boya üretildi. Bu boya ile boyanacak yeni hastanede, virüs ve bakterilerden yok edilecek. Hastanelerin korkulu rüyası, hastane mikrobudur. Yakalanıldığında ölüm oranı yüzde 100’e yakın. Yeni Onkoloji Hastanesi de, yeryüzündeki mikroba karşı en fazla korunmuş hastane olacak. Hastanenin kendisi sterilizasyon cihazı gibi çalışacak. İçeri giren herhangi bir mikrop 10 saniyede ölecek. Yüzeye herhangi bir mikrop değdiği, birinin ayağıyla bir mikrop geldiği anda ölecek. Bu dünyada ilk kez yapılacak” dedi.

  10 yılda 2 milyon kişiye sağlık hizmeti

  Başhekim Doç. Dr. Faruk Yencilek, 10 yıl boyunca yaklaşık 2 milyon kişiye sağlık hizmetini kanıta dayalı tıp standartlarında verdiklerini anlatarak 4 binin üzerinde doğum ve 55 bine yakın ameliyat gerçekleştirdiklerini belirtti. Doç. Dr. Yencilek, “Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nin özverili çalışanları olmasa bu kadar büyük bir başarı gerçekleşemezdi” dedi.

  Sağlık alanında teknolojik yenilikleri takip etmenin yanı sıra bilimsel çalışmalara da önem verdiklerini anlatan Doç. Dr. Yencilek, şöyle konuştu:
  “Doktorlarımızın uluslararası başarılarıyla gururlanıyoruz. Akademik çalışmalara imza attıklarında destekliyor ve önlerini açmaya çabalıyoruz. Bugüne kadar bilimsel projelere verilen çabaların, hiçbir zaman boşa harcanan bir süreç olduğunu düşünmedik, bundan sonra da düşünmeyeceğiz. Sadece hastanemiz değil tıp dünyası için büyük bir değer olduğunu biliyoruz. Bu bilinçle yatırımlarımızı ve çalışmalarımızı geliştiriyoruz. Gelecekte de bu başarılar katlanarak devam edecek, Yeditepe ismi büyüyen bir değer olacak”


  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı