ANKARA HABERLERİ

Üniversite hastaneleri vergi oranından dertli

Yeşim Sert KARAASLAN/A.A.
17.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Birinci basamak sağlık hizmeti veren üniversite hastaneleri, fatura bedellerini alamaktan şikayet ederken, bu hastanelerin devlete ödedikleri vergi oranı nedeniyle maddi sıkıntı içine girdikleri belirtiliyor.

Yeşim Sert KARAASLAN/A.A.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Hastaneleri Genel Direktörü Prof. Dr. Uğur Erdener, üniversite hastanelerinin ağır vergi yükü altında olduğunu söyledi. Üniversite hastanelerinin devlete yüzde 15 hazine payı ödediklerini belirten Erdener, bu oranın devlet hastanelerinde yüzde 1 olduğunu kaydetti. Erdener, devlet hastaneleri ile üniversite hastanelerinin ödediği hazine payı oranı arasında 15 kat fark olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: "Üniversite hastaneleri ayrıca yüzde 8 araştırma payı ödüyor. Yani bir anlamda yüzde 23 vergiye tabiyiz. Oysa, kamu hastanelerinde bu oran yüzde 1. Özel sektör sağlık kuruluşları da yüzde 8 KDV veriyor ancak kendi satın aldıkları mal ve hizmetler için ödedikleri KDV’yi mahsup edebiliyorlar. Biz de satın aldığımız mal ve hizmetler için KDV ödüyoruz ancak bunun herhangi bir yerden mahsubunu yapamıyoruz. Bir anlamda tekrar ilave bir vergiye tabiyiz."

VERGİ YÜKÜ FAZLA: Üniversite hastanelerinin ciddi bir vergi yüküyle karşı karşıya olduğunu belirten Erdener, üniversite hastanelerine ait faturaların incelenmesi sürecinde sıkıntı yaşandığını dile getirdi. Erdener, fatura bedellerinin, geri ödeme kuruluşları tarafından çok uzun zamanda ödendiğini belirterek, "Tamamen keyfi nedenlerle yüksek kesintiler yapılıyor" dedi. Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DTP), geçmiş yıllarda, yatırım ödenekleri çerçevesinde üniversite hastanelerinin modernizasyonu, büyük bakım onarımları ve makine alımları için kaynak ayırdığını hatırlatan Erdener, üniversite hastaneleri için artık böyle bir kaynak ayrılmadığını söyledi.

ALACAKLARIMIZ VAR : Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Akal da özellikle kamu kuruluşlarından büyük miktarlarda alacakları olduğunu söyledi. Akal, üniversite bünyesinde biriken araştırma fonuna Maliye Bakanlığı tarafından el konulduğunu belirterek, "Orada biriken parayı dahi kullanamıyoruz. El konma gerekçesi nedir bilmiyoruz" dedi. Akal, şunları kaydetti: "Hasta sayımız oldukça arttı. Hastanemizi buna hazır hale getirmeliyiz, sağlık personeli sayımızı arttırmalıyız. Şimdi Maliye Bakanlığı’ndan boşalan kadroların yerine yeni alım yapıp yapamayacağımızın cevabını bekliyoruz."

Alacağımız zamanında ödenmiyor

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Dursun da üniversite hastanelerinde üst düzeyde sağlık hizmeti verildiğini, bilimsel araştırmalar yapıldığını belirterek, "Sağlık ihmal edilemez. Bizler, Türkiye’nin doktorlarını ve bilim adamlarını yetiştiriyoruz. Bu nedenle, tıp fakültelerine diğer sağlık kurumlarından farklı değer vermek gerekir" dedi. Bilimsel araştırmaların yapılabilmesi, tıp öğrencilerinin ve asistanların dünyada uygulanan son teknolojiyi bilerek ve uygulamalarını görerek eğitim alması gerektiğini vurgulayan Dursun, tıüniversite hastanelerinin, devlete, hazine payı, araştırma payı, KDV’de en yüksek oranda ödeme yaptığını, fatura bedellerinin tahsilatında sıkıntı yaşandığını belirterek, p alanında kullanılan cihazların, ilk olarak üniversite hastanelerinde kullanılmasının doğru olduğunu söyledi. Prof. Dr. Dursun, "Alacaklarımızı zamanında tahsil edebilsek, kendi yağımızda kavrulabiliriz" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Üniversite hastaneleri vergi oranından dertli haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:16
  • Guneş
   06:54
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:48
  • Akşam
   18:14
  • Yatsı
   19:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı