ANKARA HABERLERİ

Üniversite hastaneleri ekonomik darboğazda

Eray GÖRGÜLÜ
06.07.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Gazi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Şare, bakanlığa bağlı hastanelerden yüzde 1’lik hazine kesintisi alınırken, bu oranın üniversite hastanelerinde yüzde 15 olmasından yakındı. "Şartların eşit olmasını" isteyen Şare, "Bir yandan da kamu kurumlarından alacaklarımızın tahsilinde zorluk yaşarken, teknolojik yatırım yapamaz duruma geldik" diyerek tepki gösterdi.

Eray GÖRGÜLÜ

KAMU kurumlarından olan alacaklarını tahsil etmekte zorlanan üniversite hastaneleri ekonomik darboğaz içine girdi.

Gazi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Şare, bakanlığa bağlı hastanelerden yüzde 1’lik hazine kesintisi alınırken, bu oranın üniversite hastanelerinde yüzde 15 olmasından yakındı. Şare, Maliye Bakanlığı’nın Mayıs ayında yayınladığı bir tebliğle yüzde 15’lik hazine kesintisinin bakanlığa bağlı hastanelerde yüzde 1’e indirilirken, bu uygulamadan üniversite hastanelerinin kapsam dışı tutulduğunu hatırlattı.

"Şartların eşit olmasını" isteyen Şare, "Bir yandan kamu kurumlarından alacaklarımızın tahsilinde zorluk yaşıyoruz. Teknolojik yatırım yapamaz duruma geldik" diyerek tepki gösterdi. "Üniversite hastanelerinin ekonomik darboğaz içinde" olduğunu vurgulayan Şare, "Devlet bizden yapılan hazine kesintileriyle mi ayakta duracak? Eşit şartlar uygulansın. Kesintinin bakanlığa bağlı hastanelerde olduğu gibi bizde de yüzde 1’e düşürülmesini istiyoruz" /images/100/0x0/55eb3f10f018fbb8f8b4c17façıklamasında bulundu.

Personel üniversiteden kaçıyor

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu Başkanlığı (YÖK), devlet hastanelerindeki yardımcı sağlık personeline yüksek maaş uygulamasının, üniversite hastanelerinden personel kaçışına neden olduğunu bildirdi. YÖK Başkanlığı, son zamanlarda tıp fakülteleri hastanelerinde yaşandığı belirtilen sorunlarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Üniversitelerin akademik ve idari kadrolarına ve bütçelerine son beş yıldır çeşitli kısıtlamalar getirildiği görüşüne yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

KAÇIŞ BAŞLADI "Buna karşılık, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan kadrolu ve sözleşmeli sağlık personeline, her ay maaşlarının yüzde 100’ü oranında ek ödeme yapılmakta iken, üniversite hastanelerinde çalışan kadrolu ve sözleşmeli sağlık personeline bu imkan tanınmamaktadır. Devlet hastanelerindeki yardımcı sağlık personeline yüksek maaş uygulaması, üniversite hastanelerinden personel kaçışına neden olmaktadır. Üniversite hastanelerinin verdiği sağlık hizmetleri nedeniyle kamu kurumlarının ödemesi gereken milyonlarca YTL tutarındaki alacağını tahsil edememesi hizmetlerin durmasına neden olmaktadır. Tıp fakültelerinde yalnızca eğitim ve araştırma değil aynı zamanda, çok sayıda insana gelişmiş sağlık hizmeti verildiği de unutulmamalıdır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Üniversite hastaneleri ekonomik darboğazda haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  15 Kasım 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:43
  • Guneş
   07:26
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:23
  • Akşam
   17:41
  • Yatsı
   19:12
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı