Gündem Haberleri

  Üniversite çatısına Ayasofya kubbesi

  Hürriyet Haber
  28.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İlk öğrencilerini bu yılın başında alan Kurtköy'deki Sabancı Üniversitesi Kampusü'nün merkez binası da dün açıldı.

  İlk öğrencilerini bu yılın başında alan ve Kurtköy'deki kampusünde eğitim vermeye başlayan Sabancı Üniversitesi, kampus birimlerinin açılışını teker teker yapıyor. Üniversite'nin Merkez Binası da dün yapılan bir törenle öğrecilerin kullanımına sunuldu.

  İçinde konser, konferans ve sinema salonlarından kafeterya, alışveriş merkezi ve sosyal faaliyet odalarına kadar pek çok birimin bulunacağı 10 bin 31 metrekarelik bir alana yayılan merkez bina, üç bloktan oluşuyor. A Blok'ta, 200 kişilik konferans ve sinema salonu, öğrenci kulüp odaları ve çok amaçlı çalışma odaları, seramik atölyeleri, piyano odaları, banka şubesi, alışveriş mağazası, posta ve kurye hizmetleri şirketi, seyahat acentesi, kırtasiye, giyim ve hediyelik eşya mağazaları bulunuyor. Ayrıca, öğrencilere sosyal, akademik ve diğer konularda danışmanlık hizmetleri veren BAGEM (Bireysel ve Akademik Gelişim Merkezi) de faaliyet bu blokta yer alacak.

  Ayasofya'nın dev kubbesini andıran, 40 metre çapında bir çatı oturtulmuş B Blok'ta ise alt katta 900 kişi kapasiteli kafeterya, asma balkonda ise 120 kişilik kafe yer alıyor.

  C Blok'ta da özel toplantıların yapılabileceği muhtelif odalar, dinlenme salonları, üç bin kişiye hizmet verebilecek kapasitede Türkiye'nin en gelişmiş teknolojisi ile donatılmış ve iki kata yayılmış mutfak bulunuyor.

  300 öğrenci 250 personel

  Sabancı Üniversitesi'nin şu anda toplam 300 öğrencisi var. Bu öğrencilerin 250 tanesi Kurtköy Kampusü'nde. 50 tanesi ise Karaköy'deki tarihi Minerva Han'da dersi görüyor. 5-6 yıl içinde üniversitedeki öğrenci sayısının üç bin olması planlanıyor. Kampuste çalışan görevli personel sayısı ise 250. Yani hemen hemen öğrenci kadar personel bulunuyor. Henüz bütün öğrenciler daha hazırlık sınıfında İngilizce öğrenmekle meşgul olduğu için de Sabancı'da eğitim veren öğretim üyesi sayısı şimdilik 55. İleride bu sayının da 300 olması planlanıyor. Üniversite yönetiminin öğretim üyesi-öğrenci oranı için belirlediği hedef her 10 öğrenciye bir öğretim üyesi.

  Toplam 1 milyon 360 bin metrekarelik bir arazi üzerine oturan Sabancı Üniversitesi Kampusü, TEM ile bölünüyor. Otoyolun Kurtköy Sapağından bir kilometre içeride, yolun hemen yanında yer alan kampusün 300 metrekaresi yolun Marmara Denizi'ne yakın tarafında kalıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın daha önce Orman Bakanlığı'ndan devraldığı, 1995 yılında da Milli Eğitim Bakanlığı'nın Sabancı Vakfı'na devrettiği arazide, üniversite inşaatı 1997 Ağustosu'nda başladı. Toplam 175 milyon dolara mal olacağı öngörülen tüm kampus için şimdiye kadar 115 milyon dolar harcandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı