Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Üniversite araştırdı "Gençler depremde ne hissetti"

  Hürriyet Haber
  05 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Eylül 2000 - 00:01

  6 bin 416 çocuk ve genç üzerinde Prof. Dr. Aysel Ekşi başkanlığında bir üniversite heyetinin yaptığı büyük araştırma, depremin ciddi ruhsal tahribatlara neden olduğunu ortaya koydu. Deneklerin yüzde 49'unda travma sonrasında stres bozukluğu belirlendi.

  ADAPAZARI ve İstanbul Avcılar'da 17 Ağustos depreminden sonra 6 bin 416 çocuk ve genç üzerinde yapılan araştırmaya göre, yüzde 52'sinde depreme bağlı orta ve ciddi düzeyde anksiyete (kaygı) belirlendi. Aynı araştırmaya göre, 15 yaşından büyüklerde yüzde 28.5 oranında orta ve ciddi derecede, 15 yaşından küçüklerde de yüzde 20 oranında depresyona rastlandı.

  UYUMA GÜÇLÜĞÜ İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü Adelosan Bilim Dalı ve Çocuk Salığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üye ve psikologların işbirliğiyle yapılan araştırmanın ilk 4 aylık sonuçları dün basın toplantısında açıklandı. Adelosan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aysel Ekşi, iki aşamalı araştırmanın, olabildiğince çok sayıda çocuğun ve gencin depremden nasıl etkilendiğini ortaya koymak ve daha çok örselenenlerin de ayrıntılı incelenmesini amaçladığını söyledi.

  Araştırma kapsamına, toplam 21 okuldan 3 bin 413 erkek, 3 bin 3 de kız öğrencinin alındığını belirten Prof. Dr. Ekşi, deprem nedeniyle okul değiştirme oranının Adapazarı grubu öğrencilerinde yüzde 28, İstanbul'da okuyanlarda ise yüzde 70 olduğunu söyledi.

  Depremden sonraki aylar boyunca geceleri uyuyabilme konusunda özellikle İstanbul okullarında sıkıntılar bildirildiğini anlatan Prof. Dr. Ekşi, şunları söyledi:

  ‘‘İstanbul okullarındaki öğrencilerin yüzde 76'sı uyumakta güçlük çektiğini, yüzde 61'i depremle ilgili kabuslar gördüğünü bildirdi. Uykusuzluk sorunu Adapazarı grubunda yüzde 43, kabuslardan yakınma ise yüzde 31 oranında. Öğrenciler arasında yüzde 16'lık bir grup ise uykuya sığındığını, yani daha fazla uyuduğunu bildirdi.’’

  TEKRAR TEKRAR YAŞIYORLAR Öğrencilerin yüzde 49'unda ‘travma sonrası stres bozukluğu’ sorununa rastladıklarını belirten Prof. Dr. Ekşi, ‘‘Depremi yeniden ve tekrar tekrar yaşıyorlardı. Bundan kurtulmayı istedikleri halde bazı anılar, düşünceler ya da sahneler devamlı akıllarına ve gözlerinin önüne geliyordu. Bu bazen görüntü şeklindeydi. Parçalanmış ceset, evin çökmesi gibi sahneleri aylarca gözlerinin önünden uzaklaştıramadılar. Binanın çöküşü, toprağın sesi, yardım çağlığı gibi sesleri, cesetlerin kokmasından oluşan iğrenç kokuları duydular’’ dedi.

  Yüzde 2.4’ü öldüğünü zannetti

  Korktum % 55

  Çeresiz kaldım % 29

  Panikledim % 24

  Donup kaldım % 17

  Öldüğümü zannettim % 2.4

  Kıyamet kopuyor sandım % 1.5

  Ağladım % 0.5

  Allah'a sığındım % 0.4

  Hiçbirşey hissetmedim % 15

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı