« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Universiad'ın ilk konukları Erzurum'da

Erzurum'da 27 Ocak-6 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na katılacak ülkeler kente gelmeye başladı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
FISU HEYETİNDEN TAM NOT

İlk kafile olarak Japonya'dan 55 kişilik ekip Erzurum'a geldi. Aralarında 34 sporcunun bulunduğu kafileyi, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları Genel Koordinatörü Bekir Korkmaz ile gönüllüler çiçeklerle karşıladı.

Korkmaz, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları kapsamında Erzurum'a yabancı delegasyon üyeleri ve sporcuların gelmeye başladığını söyledi. Kış oyunlarına dünyanın dört bir yanından sporcuların katılacağını belirten Korkmaz, şunları kaydetti:
“Kış oyunlarına 58 ülkeden delegasyona mensup idareci, sporcu, doktor, masör ve antrenörlerle birlikte 2 bin 920 kişilik bir katılım olacak. Bugün Rusya'dan direkt uçuşumuz olacak. Rus delegasyonunun büyük bir kısmı Rusya'dan yapılacak direkt uçuşla şehrimize gelecek. Dün oyunlar köyünü açmıştık. Bugün resmen herkes oyunlar köyüne yerleşecek. Akreditasyon merkezi ile oyunlar köyünde bir iki gün yoğunluk olacak. Antrenman ve yarışma saatlerinde bir değişiklik yok. Planlamış olduğumuz yarışmaları vaktinde yapıp, bitireceğiz. Kar anlamında herhangi bir problemimiz yok. Kar yağmasa dahi biz bu yarışmaları yapacağız. Operasyonel planlarımız hazır. Oyunlara hazırız.”
Bekir Korkmaz, Rus ekibiyle birlikte bugün yaklaşık 600'e yakın delegasyon mensubunun kente geleceğini ve Rusya'dan 30 gönüllünün de Erzurum'a geldiğini belirterek, şöyle devam etti:
“Gönüllü yönetim komitemizin diğer ülkelerden bir farkı var. Bu kapsamda gönüllüleri yalnızca Türkiye içinden değil uluslararası mecralardan da seçtik. Kazan'da yapılacak olan Yaz Üniversiade oyunlarına hazırlık amacıyla Rus delegasyonu ile yaptığımız bir mutabakat üzerine, Rusya'nın Kazan kentinden 30 gönüllü kış oyunlarında aramızda olacak. Onlara basınımızın huzurunda hoş geldiniz diyorum.”

Rusya'nın Kazan kentinden gelen 2011 Gönüllüleri de Türkçe olarak Korkmaz'a “Hoşbulduk” yanıtını verdiler.
Bu arada, Erzurum'a gelen Japon sporcularının hava değişimi nedeniyle maske taktıkları gözlendi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler