Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Universiade'i başarıyla tamamladık

Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintımar, “FISU Başkanı George Killian'ın, 'Erzurum 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'ndan sonra eğer aday olunursa 2019'un da verilebileceğini' ifade etmesi, bizim için hakikaten çok büyük onur ve başarıdır” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Çintımar, Türk Telekom Atlama Kuleleri'nde düzenlediği basın toplantısında, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'yla ilgili değerlendirmede bulundu.

Kış Oyunları ile ilgili 2 bine yakın haberin ulusal ve uluslararası yayın organlarında geniş bir şekilde yer aldığını belirten Çintımar, bu konuda katkısı bulunan Erzurum'daki gazetecilere teşekkür etti.

Erzurum'un 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nda önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptığını ve bu organizasyonun güzelleşmesinde Erzurum halkının önemli bir katkısının bulunduğunu ifade eden Çintımar, şunları kaydetti:
“Erzurum'da düzenlenen Kış Oyunları, bugüne kadar düzenlenmiş olan İzmir Yaz Oyunları da dahil olmak üzere en büyüğüydü, en güzeliydi ve en kapsamlısıydı. Bunun için de bunu güzelleştiren Erzurum halkına, seyircisine sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Hakikaten hiç kimsenin beklemediği, umut etmediği, hiç kimsenin olur demediği şey; salonların dolması ve dışarıda insanların sıra beklemesi ve 200 bin biletin satılmış olmasıydı. Bunları düşündüğünüz zaman, bu il, bu şekliyle toplumsal olarak olimpiyadı fazlasıyla hak ettiğini göstermiştir. Sayın Başbakanımızın da buradaki açılışta ifadelerinden de yola çıkarak; bu şehir artık olimpiyat yolunda emin adımlarla hızlı bir şekilde aynı Universiade 2011'deki adaylık sürecinde olduğu gibi hiç vakit kaybetmeden yine sizlerin desteğiyle, sizlerle birlikte olimpiyada aday olacaktır, olması gereklidir.”

KIŞ OYUNLARI'NDAKİ SPORCU DERECELERİ

Çintımar, Kış Oyunları'nda Türkiye'nin elde ettiği başarıya da değinerek, şöyle devam etti:

“Oyunlardaki başarı grafiğine baktığımız zaman, Cumhuriyet tarihinde bizim Kış Oyunları ile alakalı hiç finalimiz yok. Şu ana kadar buz pateninde aldığımız en iyi derece 17'ncilikti. Yine bunun yanında kayakta aldığımız en iyi dereceler 50. ve 60'ıncılıktı. Yine bunun yanında hız pateninde hiç sporcumuz yokken, isim bilmezken, branşı tanımazken, bugün Universiade 2011'de yarışmış ve çeyrek finale kadar gelme hakkı elde etmişiz. Yine curlingin ne olduğunu tüm Türkiye, Erzurum'daki salonun yapılmasıyla öğrenmiş ve bununla birlikte burada sayı almışız, galibiyet almışız ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmişiz. En önemlisi de FISU (Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu) Başkanı George Killian'ın, 'Erzurum, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'ndan sonra eğer aday olunursa 2019'un da verilebileceğini' ifade etmesi, bizim için hakikaten çok büyük onur ve başarıdır.”

Gençlik ve Spor İl Müdürü Çintımar, diğer spor branşlarında olduğu gibi curling sporunun gelişmesi adına yürütülen proje kapsamında curling salonunun bulunduğu Mecidiye Mahallesi'nde belirlenen 60 öğrenciye malzeme temini yapılacağını ve bu spor branşının da geliştirileceğini vurguladı.

Çintımar, Konaklı ve Kandilli Kayak Merkezi'nin de cazibe ve kamp merkezleri haline getirilmesi için bir dizi çalışmaların yapılacağını dile getirdi.

PALANDÖKEN'DE MÜHÜRLENDİĞİ İDDİA EDİLEN TESİS

Fatih Çintımar, bir gazetecinin, Palandöken'de mühürlenerek kapatıldığı ileri sürülen tesise ilişkin sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Belediye başkanımız görevini yapmıştır. Orayla ilgili Turizm Bakanımızın bize yazdığı yazı ve Gençlik Spordan Sorumlu Devlet Bakanımız Faruk Nafiz Özak'ın yazdığı raporlar doğrultusunda, oranın bundan sonraki işlevleri için, dönüşümünü yapabilmek için şu an Turizm ve kendi Bakanlığımız nezdinde çalışmalar vardır. Burayla ilgili ruhsat doğrudur, sorulması gerekiyor. Söküldü, yapıldı. Bu yapılma sürecinde ruhsat alınması veya evrak takibi yapılmamış. Şu anda evrak takibi yapılıyor. Gerekli evraklar temin edildikten sonra da açılacaktır. Burada (Kış Oyunları'nda) doping merkezi olarak orası kullanılmamıştır. Yukarıda İl Özel İdaresi Müdürlüğü'ne ait yer kullanılmıştır. Bunun da sebebi belediye başkanımızın orayı mühürlemesinden dolayı biz de içine girmedik. Kanunlara saygımızdan dolayı bugüne kadar içine girmedik.”

Çintımar, Türk Telekom Atlama Kuleleri'nin ışıklandırılmasına ilişkin bir soru üzerine de bu kulelerin ışıklandırmasının devam edeceğini belirtti.

Türk Telekom Atlama Kuleleri'nin arkasındaki 500 kişilik buz hokeyi salonu içerisinde portatif yüzme havuzunun yapılacağını da hatırlatan Çintımar, Erzurum'un Orta Doğu ve Türkiye'nin yüzme milli takımları için bir kamp merkezi haline getirileceğini kaydetti.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler