Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Universiade’ın ardından

Erzurum’da yapılan kış oyunlarını yerinde izlemenin, ortamı yaşamanın ve dokunmanın mutluluğunu sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Yaşanılan olay 10 günlük değil, sadece Erzurum’da da değil, tüm Anadolu’da onlarca yıl etkisini görebileceğimiz bir etkinlikti. Eksiklikler varsa, onları görme ve giderme gücü de doğal olarak vardır. Karın yılların ortalamasına göre en az olduğu bir yılda elde edilen başarı işte bu gücün iyi kullanılabilmesinin bir sonucudur. Bunun kanıtını devlet imkanlarının sonuna kadar kullanıldığı açılış töreninden itibaren izledik. Gelecek için istikrar ve birlik vadeden mesajları Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Bakanlarımız yanında, açılış töreninin coşkusunu giyim ve davranışları ile paylaşan izleyiciler aracılığı ile tüm Dünyaya ilettik.

Sinerji bitmemeli

Uluslararası organizasyonların bir önemli özelliği de geleceğe yönelik fiziki yapıların ve izlenimlerin oluşmasını sağlamaktır. Bu nedenle bu başlangıcı da yıllar boyunca etkisini görebileceğimiz bir olay olarak değerlendirdim. Erzurum halkının, 3 bin kişi oldukları söylenen gönüllülerin, bu oluşumdaki sinerjisinin bitmemesi gerekiyor. Başlangıçta beklentilerin farklı verilmesinden kaynaklanan oluşumların giderilmesi yönünde önlemler alındığını Erzurum Ticaret Odası’nın yaptığı açıklamalardan izledik. 6 milyon TL bir iş hacminden bahsedilen açıklama konaklama ve konaklama kapasitesinin kullanılması yönünden de bir sorun olmadığını gösteriyor. Ayrıca yörede 600 milyon TL’ye varan yatırımlar yapıldığını biliyoruz. Kapanış töreni öncesinde bakanlarımızla yaptığımız toplantı sırasında da ifade ettiğim gibi Erzurum için oluşturulacak yeni ve özel teşvik destek sistemleri ile bu sorunların aşılması mümkün görülüyor. Erzurum’un Antalya gibi bir merkez olması, bu açılımın devamı olabilecek alt ve üst yapıların tamamlanması ve kentsel yaşamın buna uyumu ile mümkün olabilecektir.

Ankara’nın imaj standı

Bu hafta da İstanbul’da açılan Akdeniz bölgesinin en büyük fuarı EMITT’i ziyaretimde beni en çok heyecanlandıran, Türkiye’nin en hızlı gelişim gösteren turizm sektörünün temsil edildiği bu fuarda, Ankara’nın katılımcı olarak ilk defa bulunması ve Ankara’ya yakışır büyük bir prestij ve imaj standı ile katılmış olmasıydı. Katılımcı bütün kuruluşların dikkatini çeken Ankara standı yeri ve üst yapısı tamamlanmış olarak Bakanlığımız tarafından tahsis edilmişti. Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay’a standımızı ziyaretinde öncelikle böyle bir standı Ankara’yı ön plana çıkartacak tarzda yaptırarak biz Başkentlilere hediye etmesinden dolayı teşekkür ettim. Ankara’nın bu fuara katılması valimiz Alaaddin Yüksel’in göreve başladığı ilk günden itibaren turizm konusuna verdiği önemin bir yansıması olarak bugünkü boyuta ulaşmıştır. Tüm sivil toplum örgütlerini bir araya getirerek Ankara’yı turizmde ön plana çıkartmak için göstermiş olduğu çabaların bugün meyvelerini vermeye başlamış olduğunu hep birlikte görüyor; gelişmelerin hız kazanarak devam edeceğine inanıyorum. Aynı enerjinin Ankara’da Nisan ayında yapılacak Turizm Fuarına da yansıyacağını İstanbul’daki izlenimlerimde gördüm.

X