« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Universiad meşalesi Erzurum'da

25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları'nın (UNIVERSIAD) meşalesi, Erzurum'a getirildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Erzurum'da, 27 Ocak-6 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek oyunlar için İstanbul Taksim Meydanı'nda yakılarak, Türkiye turu kapsamında il il taşınan meşale, Erzurum-Aziziye karayolundaki Buz Hokeyi Salonu'ndan sporcular tarafından alınarak, Havuzbaşı Semti'ndeki Atatürk Anıtı önünden başlayan kortej eşliğinde, Çifte Minareli Medresesi'ne getirildi.

Yürüyüşe, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, kurum amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Devlet Bakanı Özak, burada yaptığı konuşmada, Cumhuriyet tarihinin en büyük kış sporları organizasyonunun açılışına 9 gün kaldığını belirterek, büyük bir heyecan yaşadıklarını ifade etti.

Söz konusu oyunlar için çok çalıştıklarını belirten Özak, “Bu tesisleri Erzurumlulara kazandırdık. Gençler, bu tesisler sizler için. Sizlerin arasından neden dünya şampiyonları çıkmasın? Burası bir tarih şehri, kültür şehri, tarih şehri ama şimdi de kış sporları merkezi oldu” diye konuştu.

Amerika'da yayınlanan bir gazetenin, Erzurum'u, dünyadaki en önemli 40 spor merkezi arasında 18. sırada gösterdiğine dikkati çeken Özak, “Erzurum olarak bunun kıymetini bilelim. Bundan sonra bu işin sahibi Erzurumlular'dır. 59 ülkeden 3 bin sporcu gelecek. Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Başbakanımız gelecek. Erzurum'u kutluyorum. Başbakanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Özak, gazetecilere yaptığı açıklamada da İstanbul'dan başlayan 2011 Meşaleli Koşu'nun bugün Erzurum'da sonlandığını, oyunların başlamasına 9 gün kala eksiklikleri tamamlamaya çalıştıklarını söyledi.

Kış Oyunlarında Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceklerini dile getiren Özak, şunları kaydetti:
“Artık Türkiye organizasyonlarda bir numara. Bunu basketbolda gösterdik. Burada gösteriyoruz ve Trabzon'da da göstereceğiz. 2017 Dünya Şampiyonası, daha sonra UEFA ve daha sonra da Olimpiyatlar için çalışacağız. Cumhuriyet tarihinde bir ilk ile yapılan en büyük spor yatırımı, Erzurum'da yapıldı. Bu tesisler, bırakın Türkiye'yi bu coğrafyada olmayan tesisler. Dünyanın en son model tesisleri. Kış Olimpiyatları için çok az eksiğimiz kaldı. Bu tesisler, buradaki sosyalleşmeyi, turizmi, tanıtımı destekleyecek. Muş'u, Bitlis'i, Erzincan'ı, Bayburt'u, Artvin, Ardahan ve Sarıkamış'taki kayak tesislerini birleştirdiğimiz zaman bu bölge kış sporları destinasyonu olacak.”

Özak, bir gazetecinin kar sıkıntısı olup olmadığını sorması üzerine de “Kar sıkıntımız yok. Kar yağmadığı için bunun önlemini de almaya çalışıyoruz. 4 yerde suni kar yapıyoruz. Göletlere su taşıyoruz. Ayrıca kar taşımaya başladık. Çok az eksiğimiz kaldı. Kar yağmasa bile yarışmaları yapabilecek durumdayız” diye konuştu.

Daha sonra, 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları Genel Koordinatörü Bekir Korkmaz, Bakan Özak ile Vali Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler ve Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak'a, oyunlar için desteklerinden dolayı plaket verdi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler