Universal düğmeye bastı, Türkiye ‘5 önemli ülke’ arasında sayıldı

Meltem KARA
17.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Universal Network International’ın bünyesindeki kanallardan Universal Channel, bugün D-Smart’ta saat 20.00’da yayın hayatına başlıyor.

Law&Order, The Office, 30 Rock gibi dünyaca ünlü dizileri Türkiye’ye getirecek olan Universal Universal Networks International’ın Orta ve Doğu Avrupa’dan Sorumlu Genel Müdürü Colin McLeod, Türkiye’nin yatırım yapmayı planladıkları 5 önemli ülkeden biri olduğunu belirterek, “Türkiye’de yalnızca bir kanalla yer almak istemiyoruz. Yeni kanallar geliştirme hedefimiz var” dedi.

Yeni stratejinin parçası

Ekim ayında yapılan global markalandırma sürecinde Universal Network olarak Syfy Universal, Diva Universal, Studio Universal, Universal Channel ve 13. Street Universal olmak üzere 5 alt markayla devam etmeye karar verdiklerini anlatan Colin McLeod, şunları söyledi: “Universal Channel 18 aylık bir çalışma sonunda Türkiye’ye geldi. Türkiye lansmanı da yeniden markalandırmanın bir parçası. Yakın dönemde diğer markalarımızın da lansmanını yapmak istiyoruz. Bilim-kurgu kanalımız Syfy’a talep var. İkinci olarak bu kanalı getirmek istiyoruz. Türkiye’de yalnızca bir kanalla yer almak istemiyoruz ancak şu an Universal Channel’a odaklanıyoruz. Türkiye’yi çoklu kanal yayını için ideal bir piyasa yapıyor.”

Ünlü dizileri yayınlayacak

Brezilya, Hindistan, İngiltere ve Japonya ile birlikte Türkiye pazarına odaklandıklarını ifade eden McLeod, yayınları şöyle anlattı: “Türkiye için uygun serileri yerel beklentileri ve değerleri dikkate alarak yayınlayacağız. Universal Channel’da 30 Rock, House, Law&Order, The Office, Flipping Out gibi dizilere ev sahipliği yapıyoruz. Bu serilerin yeni bölümleri Türkiye’de gösterilecek, Ayrıca Cooper ya da Haven gibi yeni serileri de ilk kez yayın hayatına sokacağız. ”

TV platformları doğru noktalar

Laurent Dumeau, Türkiye’de amaçlarının kanallarla rekabet etmek olmadığını belirterek, “Pay-TV platformların büyümek için doğru noktalar olduğunu düşünüyoruz. Uluslararası kanalların Türkiye’ye girmesiyle D-Smart gibi platformların büyümesi de söz konusu olacak. Universal Channel, ücretli bir kanal ve kaliteli hizmet vermekten başka şansımız yok” diye konuştu.

Türk yönetmen ya da oyuncuya sıcak bakıyor

TÜRK izleyicisinin yabancı filmlere ilgi gösterdiğini dile getiren Universal Networks International EMEA Bölgesi Ticaret ve Ağ Gelişiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Laurent Dumeau, şöyle konuştu: “Bu nedenle yabancı filmlerin gösterimi de ağırlıklı olacak. Türk dizilere ilgi olduğunu biliyoruz ama Hollywood yıldızlarına da ilgi büyük. Cooper ya da Haven için Türkiye’de bir yönetmen ya da oyuncuya sıcak bakıyoruz. Yarışmalar düzenleyerek ABD’deki prodüksiyonu göstermek gibi planlarımız var.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı