Universal’den internette bedava müzik çıkışı

Hürriyet Haber
31.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD müzik devi Universal, kendine bağlı tüm sanatçıların eserlerini internetten ücretsiz dağıtmaya karar verdi. Universal arşivini ’Spiralfrog’ adlı yeni bir şirket üzerinden açacak. Sanatçıların telif ücreti sorunuysa reklamla çözülecek.

ABD’li müzik devi Universal Music, sözleşmeli sanatçılarının parçalarını ve videolarını internetten bedava yayınlamak üzere, reklam gelirlerine dayanan SpiralFrog adlı internet sitesiyle sözleşme imzaladı. Universal Music’in aldığı bu karar, başta Apple olmak üzere, birçok şirketin tepkisini çekerken Universal kararı "korsanlar da tüketicidir" prensibiyle aldığını açıkladı. Müzikleri şimdilik sadece ABD’li ve Kanadalı internet kullanıcıları indirebilecek.

ANLAŞMA İKİ YILLIK:

New York merkezli www.SpiralFrog.com sitesinin pazarlama müdürü Lance Ford, iki şirket arasında yapılan sözleşmenin şimdilik önümüzdeki iki yılı kapsadığını söyledi. Buna göre siteye kayıt yaptıran kullanıcılar, istedikleri kadar şarkı ya da videoyu bilgisayarlarına indirerek dinleyip izleyebilecekler.

MİCROSOFT TABANLI HİZMET:

İndirilen dosyaların CD’lere aktarılamayacağını belirten Ford, bununla birlikte, Microsoft Windows’un dijital telif hakları yönetimiyle ilgili yazılımını kullanan media-player’lara transferin mümkün olacağını vurguladı. Fakat sözkonusu hizmetin Apple Computer’in Macintosh bilgisayarlarıyla ya da iPod’larıyla uyumlu olmadığı bildirildi.

Aslında internetteki reklama dayalı siteler üzerinden bedava müzik ve video yayınlama işi yeni bir şey değil. Fakat şimdiye kadar verilen hizmetler sadece bilgisayar internete bağlıyken alınabiliyordu ve dosyalar bilgisayara indirilemiyordu. SpiralFrog sitesinin hizmet şeklinde ise kullanıcılar istedikleri kadar dosyayı bilgisayarlarına indirip offline da dinleyebilecekler.

HER AY KAYIT YENİLENECEK:

Burada kullanıcıların yapması gereken tek şey, her ay siteye yaptırdıkları kayıtlarını yenilemek olacak.

Lance Ford, diğer müzik şirketleriyle de temas halinde olduklarını söyledi ve "Onlar da bu hizmete sıcak bakıyorlar" dedi.

SÖZLEŞME HAKKINDA BİLGİ VERİLMEDİ:

Universal Music’le yaptıkları sözleşmenin ayrıntıları hakkında konuşmayan Ford sadece Universal Music’e belli bir avans ödeme yapacaklarını belirtti. Universal Music ise bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı.

Universal Music’in yeni uygulamasının ilk aşamada sadece ABD ve Kanada’daki kullanıcıların yararlanabileceği hizmetinin Aralık ayından itibaren başlayacağı açıklandı.

Mayıs ayında online müzik hizmeti veren Napster, site ziyaretçilerine sınırlı bir bedava müzik hizmeti sunmaya başlamıştı.

Korsanla mücadelede yeni yöntem

SpiralFrog’un CEO’su Robin Kent de Universal Music ile yaptıkları işbirliğinin, korsanla mücadeleye yeni bir ivme katacağını ve müzikseverlere daha kaliteli hizmeti bedavaya sunacaklarını söyledi. "SpiralFrog, hiçbir korsan sitede bulamayacağınız kalitede hizmeti vereceği için korsanla haksız kazanç elde edenlerin işi zorlaşacak" diyen Kent, kullanıcıların bilgisayarlarına indirecekleri dosyaların hiçbir şekilde virüs taşımayacağını, dosyaların her türlü kontrolden geçirildikten sonra internete konacağını vurguladı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı