UniCredit CEO’su Profumo: Toz pembe gördüm krizi küçümsedim

Reha ERUS/ROMA
08 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 08 Ekim 2008 - 00:17

Dünyayı saran finansal krizde İtalya adına en büyük sarsıntıyı yaşayan Unicredit, pazartesi günü tam üç kez borsadaki hisselerin askıya alarak, daha beter bir sonucu engelledi.

Yılbaşından bu yana hisselerinde yüzde 57’lere varan bir düşüş görünen Unicredit’in CEO’su Alessandro Profumo telekonferansla katıldığı basın toplantısında "Mea Culpa-Suç Benim" itirafında bulundu.

Değerlendirme hatası

Yapı Kredi Bankası’nda Koç Holding ile birlikte ortak olan Profumo, piyasa senaryolarını değerlendirmede yanlışlar yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Bütün suç benim, kriz beklentisini küçümsedik, hafife aldık. Dünyayı toz pembe gördüğümüz geçen yıl bütçemizin büyük bir bölümünü fazla abartıya kaçarak Ukrayna’da Kazakistan’da Avusturya’da bazı bankaların hisselerini alarak harcadık. Oysa önümüzü göremedik. Değerlendirme hatası yaptık."

İstifa etmeyeceğim

Buna karşın UniCredit’in 6.6 milyar Euro’luk bir sermaye artırımı ile nefes alacağını söyleyen Profumo, sözlerine şöyle devam etti: "Bunun için istifa etmiyorum. Çünkü 180 bin çalışanımızı ortada bırakma sorumluluğum yok. Kriz gerçek ve benzeri olmayan bir türbülans. Güvende olmak için tek umut sermaye artırımı. Bizde bunu yapıyoruz. İtalyan Banka sistemi Başbakanımız Silvio Berlusconi’nin söylediği gibi sağlam ve dirençli."

Sermaye rasyosu hedefi

İtalya’nın en büyük bankası konumundaki UniCredit, sermaye rasyosu hedefini de yüzde 6.2’den yüzde 6.7’ye çıkardı. Sermaye artıracak olan sanka, 2008 yılı kár hedefini de revize ederek yüzde 25 oranında düşürdü. UniCredit aynı zamanda giderlerini de azaltacak yeni önlemler almaya hızırlandığını açıkladı.

İtalyan mudiler 1 Euro bile kaybetmeyecek

İTALYA Başbakanı Silvio Berlusconi, bir fon yaratılmasını istedi. İtalya’daki 297 bankanın ilk aşamada güvence altına alınmasını şart koşan Berlusconi, "Devlet garantördür. Tasarruf sahipleri 1 Euro bile kaybetmeyecek" diyerek vatandaşların yüreğine su serpti.

Vatikan altına yatırım yaptı, krizden sıyrıldı

BÜTÜN dünya ekonomik krizle başa çıkmaya uğraşırken, Vatikan geçen yıl yaptığı doğru yatırımlarla dim dik ayakta kaldı. 23 yıldır bütçesinde açık veren Papalık geçen yıl gelirlerini garantiye aymak için 3’e böldü. 340 milyon Euro’yu nakit tutan Vatikan Merkez Bankası 20 milyon Euro’yu altın ve değerli madenlere, 520 milyon Euro’yu, sağlıklı tahvil ve hisse senetlerine yatırdı, karlı çıktı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı