Unico Sigorta yeni ürünler çıkaracak

Reuters
15.09.2015 - 14:52 | Son Güncelleme: 15.09.2015 - 14:52

Unico Sigorta Genel Müdürü Cenk Tabakoğlu, pazar payından çok kârlılığa odaklandıklarını belirterek, mevcut durumda 300,000 olan müşteri sayısını beş yılda 1 milyona çıkarmayı hedeflediklerini, bu hedefe ulaşmak için ise başta alacak sigortası olmak üzere yeni ürünler çıkaracaklarını söyledi.

İngiliz sigorta şirketi Aviva Plc AV.L geçen yılın Mart ayında Türkiye'deki birimi Aviva Sigorta'yı, EMF Capital Partner liderliğindeki girişim sermayesi şirketlerinin oluşturduğu bir konsorsiyuma satmıştı. Satışın ardından Aviva Sigorta, Alman Kalkınma Bankası DEG, Hollanda Kalkınma Bankası FMO ve EMF Capital Partners'ın birleştirmesiyle Unico Sigorta olarak faaliyetini sürdürecek.

Aviva Sigorta Haziran sonu bilançosuna göre 28 milyon lira zarar açıklarken geçen yılın aynı döneminde 72.8 milyon lira olan zararını azaltmıştı.

Konu ile ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında konuşan Tabakoğlu, şirketin Türkiye'de pazar payının elementerde yüzde 1'e yakın olduğunu ancak kasko sigortacılığında ise yüzde 1.9 civarında olduğunu belirterek, pazar payı ile ilgili bir soru üzerine, "Pazar payı hedefimiz bulunmuyor. Kârlılığı hedefliyoruz" dedi.

Tabakoğlu, iş ortaklıkları ve yeni ürünlerle farklı alanlarda faaliyet göstermeyi planladıklarını belirterek, yangın, oto, nakliyat gibi alanlarda devam edeceklerini ancak "Kasko, sağlık ve alacak sigortası" alanında faaliyetlerini yoğunlaştıracaklarını kaydetti.

Sigorta sektöründeki durumu da değerlendiren Tabakoğlu, "Ülkemizde sigorta sektörünün Gayrisafi Milli Hasılaya oranı yüzde 1.4, halbuki bu oran gelişmiş ülkelerden Hollanda'da yüzde 11, Almanya da ise yüzde 6.5 seviyelerindeyken Avrupa ortalaması yüzde 6.8 oranında. Afrika ülkeleri dahi ortalama yüzde 2.8 ile GSMH'ya oranla Türkiye'nin iki katı sigorta üretimi gerçekleştiriyor. Kişi başı yıllık prim üretimine baktığımızda ise Türkiye 166 dolar ile Avrupa ortalamasının oldukça gerisinde duruyor" dedi.

Tabakoğlu, "Tüm bu veriler, Türkiye'de sigorta sektörünün ciddi bir büyüme potansiyeli barındırdığını gösteriyor" dedi.

BORSADAN ÇIKMA SÜRECİ
Tabakoğlu, şirketin borsadan çıkış işlemlerinin de devam ettiğini ve en geç Ocak ayına kadar sürecin tamamlanmasını beklediğini belirtti.
Aviva Sigorta Nisan ayında yaptığı açıklamada, sermayesinin yüzde 99.62'sine sahip olan ana ortak Kibele'nin ortaklıktan çıkma hakkını kullanacağını duyurmuştu. Kibele B.V. EMF, DEG ve FMO tarafından Aviva Sigorta hisselerini devralmak amacıyla kurulan Hollanda menşeli bir holding şirketi olarak faaliyet gösteriyor.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı