UNICEF Raporu dehşeti ortaya çıkardı

AA
05 Eylül 2014 - 08:06Son Güncelleme : 05 Eylül 2014 - 08:23

UNICEF raporuna göre dünya genelinde 20 yaşın altındaki her 10 kızdan biri istem dışı cinsel ilişkiye maruz kaldı. Dünya genelinde cinayet kurbanlarının beşte biri 20 yaşın altındaki çocuk ve gençler

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu'nun (UNICEF) dünya genelinde topladığı verilerle hazırladığı rapor, çocukların cinsel ve fiziki şiddete maruz kaldığını gösterdi.

UNICEF, 190 ülkeden derlenen istatistiklerle oluşturulan raporu kamuoyuna duyurdu. Çocuklara yönelik şiddete ilişkin bugüne kadar toplanan en kapsamlı veriler, dünya genelinde çocuklara yönelik fiziki şiddet, cinsel istismar ve bu suçların bir çok bölgede görmezden gelindiği gerçeğini ortaya çıkardı.

Rapora göre, dünya genelinde 20 yaşın altındaki 120 milyon kız (bu yaşlardaki her 10 kızdan biri) cinsel ilişkiye zorlandı. 15 ile 19 yaşları arasında evlendirilen yaklaşık 84 milyon kız eşleri ya da partnerleri tarafından duygusal, fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kaldı.

Raporda küresel ölçekte cinayete kurban giden çocukların oranının yüksek olması da dikkat çekti. Buna göre, dünya genelinde cinayet kurbanlarının beşte biri 20 yaşın altındaki çocuk ve gençler. 2012 yılında yaklaşık 95 bin çocuğun öldürüldüğü belirlendi.

Çocuk cinayetlerinde Nijerya, Panama, Venezuela, El Salvador, Trinidad Tobago ve Brezilya ilk sıralarda yer alıyor. Batı Avrupa ve Kuzey Amerika ülkeleri arasında ise en çok çocuk cinayeti ABD'de gerçekleşti.

DAYAKLA TERBİYE
Raporda çocukların terbiye amacıyla da fiziki şiddete maruz kaldıkları görüldü. 58 ülkede çocukların yüzde 17'sinin ağır fiziki şiddetle cezalandırıldığı belirlendi. Çad, Mısır ve Yemen'de yaşları 2 ile 14 arasındaki çocukların yüzde 40'ının şiddetle cezalandırıldığı tespit edildi.

Küresel ölçekte her 10 yetişkinden üçü, çocuk yetiştirirken fiziki şiddetin gerekli olduğunu düşünüyor. Dünya genelinde 15-19 yaşları arasındaki kızların yaklaşık yarısı bazı durumlarda kocanın karısını dövmesini meşru kabul ediyor.

Raporda fiziki ya da cinsel şiddete maruz kalan çocukların yetişkinliklerinde işsiz kalma, fakirlik içinde yaşama ve başkalarına karşı şiddete başvurma ihtimalinin arttığı belirtildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı