Dünya Haberleri

DÜNYA

  UNICEF Lazkiyeli Azize'nin hikayesini dünyaya duyurdu

  AA
  13 Ocak 2015 - 12:59Son Güncelleme : 13 Ocak 2015 - 13:15

  Lazkiyeli 24 yaşındaki Azize Şeyho'nun Alzheimer hastası dedesi ve kardeşi ile Türkiye'ye gelişini, hemşire olmak için gösterdiği çabayı ve bir gün yeniden ülkesine dönme hayalini Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) dünyaya duyurdu.

  Ebola, AIDS gibi hastalıklar, savaş ve yoksullukla mücadele eden çocuklara yönelik çalışmalarını dünya kamuoyuna www.unicef.org adresinden ileten organizasyon, Children of Syria (Suriye'nin Çocukları) başlığı altında Lazkiyeli Şeyho Ailesi'nin yedinci çocuğu olan 24 yaşındaki Azize'nin yaşam öyküsüne yer verdi.

  UNICEF, Suriye'deki çatışmalar şiddetlendiğinde Lazkiye'deki Tishreen Üniversitesi'nde Fizik Bölümü'nde üçüncü sınıf öğrencisi olan Azize'nin, 14 Temmuz 2012 tarihinde ablası ve 93 yaşındaki Alzheimer hastası dedesi ile sınırdan geçtiğini, hatta hastalığı nedeniyle dedenin Türk görevlilerin sırtında taşındığı, Türkiye'deki ikinci gününde de çadırkentte yaşamını kaybettiğini açıkladı.

  UNICEF Lazkiyeli Azizenin hikayesini dünyaya duyurdu

  Antakya'daki Mustafa Kemal Üniversitesi'de Fizik Bölümü'nde derslere giren, UNICEF desteği ile TÖMER'den Türkçe sertifikası alan Azize'nin, bugün Mersin Üniversitesi Hemşirelik Bölümü'nde eğitim aldığı, dedesini sırtında taşıyan ve üniversite eğitimi için fırsat verenler ile Türkiye'ye duyduğu sevgi tüm dünyaya duyuruldu.

  'ŞİMDİ DEĞİL AMA BİR GÜN MUTLAKA'
  Hatay'daki çadırkentte yaşayan Azize yaşam öyküsünün ve minettarlığının UNICEF aracılığıyla tüm dünyaya duyurulmasından ötürü çok mutlu. Türk öğrencilere Arapça, Suriyelilere fizik ve kimya dersleri verdiğini anlatan Azize, önce fizik bölümünden mezun olduğunu, şimdi hemşirelik okuduğunu ve bir gün hastalara yardım etmek istediğini söyledi.

  Suriye'ye dönüp yeniden ülkesini ayağa kaldırmak için çalışmayı hayal ettiğini de dile getiren Azize, "Türklere teşekkür ediyorum, bize kapılarını açtılar, özellikle eğitim alabilmemiz çok önemli. Belki hemen Suriye'ye gidemeyiz çünkü başımıza çok iş açılabilir ama savaş durduktan sonra mutlaka yeniden gideceğim" dedi.

  Çadırkentte altı kardeşi, anne ve babasıyla kalan Azize, önceleri yaşam şartlarını yadırgadığını, ancak şartların biraz iyileştiğini, aile olarak da yaşam şartlarına alıştıklarını söyledi.

  UNICEF Lazkiyeli Azizenin hikayesini dünyaya duyurdu

  UNICEF'İN KORKUTAN TABLOSU
  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) kaynaklarından edinilen bilgi doğrultusunda UNICEF, Türkiye'de 882 bin 644 Suriyeli çocuk bulunduğunu açıkladı. UNICEF rakamlarına göre, Türkiye'deki Suriyeli erkek çocuk sayısı 455 bin 398, kız çocuk sayısı ise 427 bin 246'a ulaştı. Kamplarda kalan Suriyeli çocuk sayısının ise 119 bin 350 olduğu belirtildi.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı