Gündem Haberleri

GÜNDEM

  UNICEF: 50 bin kız çocuğu okula kazandırıldı

  Onur SAĞSÖZ/ERZURUM, (DHA)
  12 Ekim 2005 - 13:29Son Güncelleme : 12 Ekim 2005 - 13:29

  Haydi Kızlar Okula’ kampanyasında yüzde 25'lik başarı yakalandığını belirten UNICEF’in Türkiye Saha Sorumlusu Ertan Karabıyık, “Bu kampanyada öngörülen hedef 600 bin kız öğrenciydi. Ancak şimdiye kadar yaklaşık 150 bin kız çocuğu okula kazandırılabildi” dedi.

  Milli Eğitim Bakanlığı ile UNICEF’in iş birliğinde 17 Haziran 2003 yılında başlatılan ve bu yılın Aralık ayında tamamlanması beklenen ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyasında istenilen hedefe ulaşılamadı. Türkiye’de okullaşma oranının en düşük olduğu 10 ilde başlatılan ve 2004 yılında 23 ilde, bu yıl ise 20 ilde yaygınlaştırılan kampanyada şimdiye kadar yaklaşık 150 bin kız çocuğunun okula kazandırılabildiği açıklandı.

  Erzurum’da İlçe Milli Eğitim Müdürleri’nin katıldığı ‘Değerlendirme ve kapasite geliştirme’ toplantısında konuşan UNICEF Türkiye Saha Sorumlusu Ertan Karabıyık, şu an 53 ilde devam eden ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyasında öngörülen hedefin 600 bin kız öğrenci olduğunu, ancak 150 bin öğrenciye ulaşılabildiğini kaydetti.

  İki yıldır devam eden kampanyada yüzde 25’lik bir başarı sağlandığını belirten Karabıyık, “Milli Eğitim Bakanlığı bu kampanyanın 2007’ye kadar sürmesini daha sistemli ve kurumsal bir yapıda devam etmesini istiyor. Sanıyorum bu konudaki çalışmalar devam edecektir” diye konuştu.

  Toplantıya katılan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdür Yardımcısı Selahattin Şahin ise 2007 yılına kadar Türkiye’de okula gitmeyen çocuk kalmamasını arzuladıklarını kaydetti. AB’ye girme sürecindeki Türkiye’nin ilk sınavına eğitimden gireceğini hatırlatan Şahin, şöyle dedi:

  “Türkiye eğitim konusunu halledemedikten sonra hiçbir konuyu halledemez. Bugün burada keyif veren konuları, eğitimde kaliteyi tartışmamız gerekirdi, ama biz okullulaşmayı tartışıyoruz. Bu konuda UNICEF bize büyük bir destek veriyor. En azından kendi problemlerimizin var olduğu konusunda bizim farkındalığımızı yüksellittiler.”

  Son birkaç yıldır yürütülen bu projeyle aslında bişeyleri farkettiklerini belirten Şahin, “O da ülkemizde okul yüzü görmeyen insanların var olduğudur. Biz aslında bunu biliyorduk ama kamuoyunun gündemine taşınması önem kazanması bizim açımızdan önemlidir. Burada şunu da gözardı etmemeliyiz. Aslında Türkiye’de eğitimdeki trendler hep artarak gidiyor” diye konuştu.

  Bu çabalarımız yüzde 100 olması için çabaladıkların vurgulayan Şahin, “Bakın AB’ye girme sürecindeki Türkiye’nin ilk imtihanı eğitimden oluyor. Biz bu anlamda programlarımızı değiştirdik. Tüm bunlardan önce yüzde 100 okullaşmayı sağlamak gerekir. Aksi taktirde eğitimde belirli noktalara geldiğimizi söylemek çok da anlamlı olmaz. Devlet, millet elele bu işi bitirmeliyiz” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı