GAZİANTEP HABERLERİ

UNESCO listesindeki Gaziantep mutfağında kalite artırılacak

AA / Orhan Çiçek
27.02.2016 - 13:50Son Güncelleme :

- Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Gastronomi ve Turizm Derneği, "Sürdürülebilir Profesyonel Gastronomi Eğitimi Sertifika Programı" başlattı

AA / Orhan Çiçek

GAZİANTEP (AA) - UNESCO tarafından gastronomi alanında koruma altına alınan "Gaziantep Mutfağı"nın dünya standartlarına ulaştırılması ve kalitenin artırılması amacıyla "Sürdürülebilir Profesyonel Gastronomi Eğitimi Sertifika Programı" başlatıldı.

Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Gastronomi ve Turizm Derneği (GASTURDER) tarafından eğitim programı dolayısıyla Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi'nde program düzenlendi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yaptığı konuşmada, teoriyle pratiği birleştirmek adına kurdukları derneğin çalışmalarına başladığını söyledi.

Program kapsamında en iyi şeflerin Gaziantep'e gelerek kendilerine destek vereceğini aktaran Şahin, şöyle dedi:

"Kalbe giden yol mideden geçiyor. Dünyaca ünlü mutfağımız var ama Anadolu ve Gaziantep mutfağının potansiyelini daha iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Kişi başına 150 dolar harcayan bir turistin, gurme turizmiyle bu harcamasını 270 dolara çıkardığı hesaplanıyor. Şehrimizin ve ülkemizin turizm potansiyelini kullanması ve bunu milli gelire dönüştürmesi bakımından bu küçük dokunuşların, zenginleşme ve kalkınma hamlesi olarak geri döneceğine inanıyorum. Bundan çok ümitliyiz."

GASTURDER Başkanı Songül Toprak Alisinanoğlu da UNESCO tarafından tescillenen Gaziantep yemeklerini yaşatmak ve dünyada hak ettiği şekilde tanıtabilmek için çaba gösterdiklerini vurguladı.

Verilecek eğitimlerle yiyecek ve içecek işletmelerinin her anlamda güçlendirilmesini hedeflediklerini aktaran Alisinanoğlu, "Amacımız, hizmet, ürün, hijyen ve iş güvenliği anlamında kaliteyi yükseltmek ve sektörü, şehrin yeni vizyonuna uygun şekilde dünya standartlarına ulaştırabilmektir" dedi.

Eğitimlerin 2,5 ay süreceğini söyleyen Alisinanoğlu, ilk etapta 150 kursiyere eğitim verileceğini ifade etti.

Konuşmaların ardından Gaziantep mutfağına özgü bazı yemeklerin tanıtımı yapıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden UNESCO listesindeki Gaziantep mutfağında kalite artırılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2016 tarihinde saat 13 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça UNESCO listesindeki Gaziantep mutfağında kalite artırılacak haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı